Hasiči zachraňovali čápa z chladicí věže ve Stonavě

30.08.2018
Hasiči zachraňovali čápa z chladicí věže ve Stonavě
g.jpg

Profesionální hasiči (HZS MSK) z Karviné zachránili o uplynulém víkendu (25.- 26.8.2018) čápa bílého, uvízlého v chladicí věži ve Stonavě (okres Karviná) - v areálu nečinného černouhelného dolu 9. Květen. Stál zde podle pracovníka zdejší ostrahy nejméně pět dní, a to v přítomnosti uhynulého druha (či družky), jehož tělo bylo zaklesnuto v dřevěné konstrukci uvnitř věže.

gfs.jpg

Hasiči po telefonické konzultaci postupu s pracovníkem Záchranné stanice Bartošovice vnikli pomocí žebříku na dno chladicí věže a čápa stojícího na konstrukci zhruba tři metry nad dnem donutili k pohybu. Čáp slétl na dno objektu, ale kvůli konstrukci uvnitř věže nebyl schopen vzlétnout.

zrt.jpg

Po chvíli nahánění se šikovným hasičům čápa bez zranění podařilo polapit, vysvobodit ze zajetí věže a vypustit jej na volný prostor v okolí objektu.

gg.jpg

Čáp venku bez potíží vzlétl, po chvíli přistál a začal hledat potravu v okolní vysoké trávě. Od chladicí věže se nevzdaloval. Záchranná akce ale byla pro hasiče ukončena. Ti ještě předali v igelitovém pytli tělo mrtvého čápa pracovníkovi sběrného dvora města Stonava.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje