Hasiči zasahovali u téměř pěti tisíc událostí

Žhavé aktuality/Kuriozity

22.07.2019 | Kraj Vysočina
Hasiči zasahovali u téměř pěti tisíc událostí

Do statistiky zásahové činnosti si vysočinští hasiči v prvním pololetí letošního roku připsali 4945 událostí, což je o 1070 událostí více než ve stejném období loňského roku. Zvýšil se počet zásahů u požárů, úniků nebezpečných látek a hlavně u technických pomocí.

V prvních šesti měsících letošního roku zasahovali hasiči na Vysočině u 569 požárů, je to o 164 požárů více než ve stejném období roku předešlého.

K nehodám v prvním pololetí vyjížděli vysočinští hasiči v 567 případech, což je o 80 případů méně než v prvních šesti měsících loňského roku.

184krát během prvního pololetí letošního roku likvidovali hasiči únik nebezpečné látky. Ve stejném období loňského roku vyjížděli k úniku nebezpečné látky v 172 případech.

Velmi vysoký nárůst byl zaznamenán u technických pomocí. V prvním pololetí letošního roku jich hasiči řešili 3321, tedy o 996 více než ve stejném období loňského roku. Do technických pomocí patří například odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu, pomoc zdravotníkům s transporty pacientů, otevření uzamčených prostor, spolupráce s policisty při pátrání po pohřešovaných osobách a v neposlední řadě také zásahy ve spojitosti se silným větrem a bouřkami. Jedná se především o odstraňování stromů a větví, které padnou na komunikace, zabezpečování uvolněných střech a čerpání vody ze zatopených objektů. Silný vítr přitom Vysočinu v průběhu prvního pololetí letošního roku potrápil hned několikrát. Nejvíce práce hasičům přidělala bouřka doprovázená velmi silným větrem, která se krajem prohnala 1. července. V souvislosti s bouřkou hasiči zasahovali u 355 událostí. Nejvíce jich řešili na Havlíčkobrodsku a Žďársku.

Planý poplach zaměstnal jednotky požární ochrany v prvních šesti měsících letošního roku v 272 případech, ve stejném období loňského roku jsme zaznamenali 287 výjezdů k planým poplachům.

Činnost hasičů byla v prvním pololetí letošního roku prověřena během 32 prověřovacích cvičení. Ve stejném období loňského roku absolvovali hasiči o 7 cvičení více.

kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí
Zdroj: HZS Kraje Vysočina