Kuriózní zásah říčanských hasičů při záchraně osoby

Žhavé aktuality/Kuriozity

16.05.2021 | Úvaly/ Středočeský kraj
Kuriózní zásah říčanských hasičů při záchraně osoby

V pátek 14. května krátce po 18. hodině přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o muži visícím ze skály ve výšce přibližně deset metrů nedaleko Úval v okrese Praha-východ. 

Operační důstojník vyslal k události jednotku profesionálních hasičů z Říčan spolu s dobrovolnou jednotkou obce Úvaly. Po příjezdu k události bylo průzkumem zjištěno, že jde o ornitologa, který se snažil na vysokém stromě pomocí horolezeckého vybavení včetně sedáku okroužkovat mláďata datla obecného v hnízdě, ale ve výšce se zasekl a převrátil hlavou dolů.

Takto zůstal viset nějakou dobu, než se k němu dostali lezci z říčanské stanice, kteří muže i s ptáčaty sundali za pomoci lanové techniky a nastavovacího žebříku na pevnou zem. Tam došlo nejen k nasazení kroužků na nohy ptáků, ale také k preventivní prohlídce ornitologa Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. Mláďata zpět do hnízda pak vrátili hasiči.

Záchrana osob z výšky je náročnou činností, která vyžaduje poměrně značné teoretické znalosti, technickou zručnost a praktické zkušenosti. Hasičský záchranný sbor má ve svých řadách ve všech krajích speciální skupiny tzv. lezců, kteří jsou odborně vyškoleni na tyto typy zásahů.

por. Ing. Dagmar Zemanová
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
HZS Středočeského kraje
krajské ředitelství