MAN testuje autonomní nákladní vozidla na dálnici

Žhavé aktuality/Kuriozity

24.10.2023 | Německo
MAN testuje autonomní nákladní vozidla na dálnici

MAN chce do konce letošního roku vyslat na dálnici samořiditelná nákladní vozidla. Výrobce užitkových vozidel spolupracuje s jedenácti partnery na základě budoucích sériových aplikací. "Bude to poprvé, kdy se autonomní nákladní vozidlo objeví na silnici na dálnici v Německu," řekl v úterý v Mnichově Frederik Zohm, ředitel vývoje společnosti MAN.

Dojíždění mezi logistickými loděnicemi bez řidiče "přispěje k větší bezpečnosti, vyšší efektivitě a menšímu přetížení silnic". Kromě toho to pomáhá bojovat s nedostatkem řidičů, pokračuje Zohm.

MAN očekává, že autonomní nákladní vozidla zvýší bezpečnost a sníží dopravní zácpy na silnicích. (Obrázek: MAN)

Projekt běží již téměř dva roky. Zúčastněnými dodavateli jsou společnosti Knorr-Bremse, Leoni, Bosch, Fernride, BTC Embedded Systems, instituty Fraunhofer-Gesellschaft a Technické univerzity v Mnichově a Braunschweigu, TÜV Süd, Autobahn GmbH a Würzburg Institute of Transport Sciences.

"V konečném důsledku chceme mít průmyslovou koncepci pro provoz automatizovaných nákladních vozidel na dálnici," řekl vedoucí projektu, společnost MAN. Během zkušebních jízd je na palubě stále bezpečnostní řidič.

Zdroj: krone.at