Moravskoslezští hasiči zachránili během týdne celou řadu zvířat

Žhavé aktuality/Kuriozity

Moravskoslezští hasiči zachránili během týdne celou řadu zvířat
depositphotos_55589649-stock-illustration-animal-paw-sign-icons.jpg skodu-za-13-milionu-korun-zpusobil-pozar-po-nehode-osobniho-a-nakladniho-vozu-v-bocanovicich-2-2.JPGzvirata.jpg
Se záchranou nejrůznějších tvorů se v Moravskoslezském kraji během posledního týdne doslova roztrhnul pytel. Hlavně profesionální hasiči z různých stanic HZS Moravskoslezského kraje tak například pomáhali na svobodu skřivanovi z ostravské restaurace, kočce z motoru auta v Orlové a z betonové jímky, dvěma psům ze studny a žumpy, kačenkám ze stavidla a ještě v neděli 27.5.2018 dopoledne užovce obojkové, která se uvelebila pod pohovkou v zimní zahradě na Opavsku.

weze-solarne_famas-ikona_ptak_111214.jpgUž o minulém víkendu si první zvířátkový „zářez do pažby“ udělala jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Přívoz, která odchytila v restauraci v ostravské části Bělský les přímo do ruky malého ptáka, pravděpodobně skřivana, který uvízl ve světlíku.
osr6-(1).jpg

Po odchytu byl ptáček vypuštěn do volného prostředí

pes.jpgV pondělí 21.5.2018 vyjela jednotka HZS MSK stanice Krnov a jednotka dobrovolných hasičů Město Albrechtice do Holčovic (okre Bruntál) k záchraně fenky labradora jménem Bára. Fenka spadla na louce do staré nezabezpečené studny nad obytnými domy v místní části Spálená.
           holcovice2-(1).jpg
Fenku hasiči vytáhli za použití nastavovacího žebříku a lezecké techniky a předali majitelce. Při pádu utrpěla pouze drobné odřeniny na tlapkách. Studna byla zakryta a označena výstražnou páskou. O nebezpečném místě byla informována obec

Ve středu 23.5.2018 hasiči z HZS Orlová vyprošťovali ve stejném městě na Karvinsku kočku, která uvízla kocka.jpgve spodní části motoru osobního automobilu. Hasiči použili na zvednutí vozidla nafukovací vaky, aby se mohli dostat po zádech pod něj. Pak žalostně mňoukající kočku osvobodili
orlova3-(1).jpg

kun2.jpgV sobotu 26.5.2018 nejprve hasiči (ze stanice HZS MSK Vítkov a místní dobrovolní hasiči) úspěšně zvedli koně v Budišově nad Budišovkou, který se zaklínil u vchodu do stáje a nemohl vstát. Majitelky si s ním nevěděly rady (je foto). Po zvednutí už byl schopen chůze.
budisov2-(1).jpg

kachna.jpgO několik minut později hasiči z HZS MSK Český Těšín osvobozovali u českotěšínské Hřbitovní ulice dospělou kachnu a hlavně tři mláďata, která vletěla do stavidla rybníka a nemohla ven
cesk-tesin2-(1).jpg

had.jpgNejčerstvějším úlovkem je užovka obojková v neděli 27.5.2018 dopoledne, která v Darkovicích na Opavsku vlezla přes škvíru ve francouzském okně do zimní zahrady a uvelebila se pod pohovkou.
dark2-(1).jpg
Hasiči (HZS MSK Hlučín a místní dobrovolní) ji zde opravdu nepěkně vyrušili, takže se vrátila stejnou cestou, kterou si zapamatovala, do udržované zahrady, a tam ji během chvíle ulovili. Byla vypuštěna ve volné krajině na poli.

zvirata.jpg   depositphotos_55589649-stock-illustration-animal-paw-sign-icons.jpg     Obdobném záchranné zásahy hasiči  poskytli zvířatů v  uplynulém  květnovém týdnu:

had.jpgPřesně před týdnem (v neděli 20.5.) po poledni lovili v Bolaticích (okres Opava) užovku dobrovolní hasiči, pak ji vynesli do lesa.

kocka.jpg
O den dříve (v sobotu 19.5.) večer objevili zaměstnanci nemocnice ve Frýdku-Místku mňoukající kočku v betonové jímce dva metry pod povrchem areálu nemocnice. Hasiči z HZS Moravskoslezského kraje ze zdejší stanice ji vytáhli pomocí žebříku.

zajic.jpgV pondělí 21.5. odpoledne odchytávali ve Starém městě (okres Frýdek-Místek) hasiči z HZS MSK Frýdek-Místek a místní dobrovolní hasiči ze Starého Města zajíce. Pustili jej do přírody.
pes.jpg
  • V úterý 22.5. večer spadl labradorský retriever do malého oddílu, špatně dostupného, v žumpě, která procházela rekonstrukcí, Zachránili ho hasiči z HZS Moravskoslezského kraje, stanice Frýdek-Místek, společně s dobrovolnými hasiči z Janovic.
weze-solarne_famas-ikona_ptak_111214.jpg
Ve středu 23.5. večer byli objeveni v Horní Suché (okres Karviná) v průduchu mezi domy dva zaklesnutí ptáci. Záchranu přenechala jednotka HZS MSK ze stanice v Havířově místním dobrovolným hasičům z Horní Suché.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje