Obří pyramidy objevené v Antarktidě

Žhavé aktuality/Kuriozity

12.04.2024 | Antarktida

Přestože byly pyramidy zcela spojeny s Egyptem, ve skutečnosti nejsou jediným místem, kde se takové stavby nacházejí. Například v Mexiku a Guatemale jsou také pyramidy - a dokonce i v Antarktidě byly nalezeny monumentální stavby, které okamžitě upoutaly pozornost vědců.

 

Ledová říše nebyla zdaleka tak studená a zasněžená jako dnes. Před sto miliony let byla pokryta deštnými pralesy a rostlinami, které se dnes vyskytují na Novém Zélandu. Právě v tomto období pravděpodobně vznikly útvary připomínající pyramidy, které byly poprvé objeveny v roce 1910.

Obrovská ledová pyramida byla objevena Britskou antarktickou expedicí - nejprve se jí říkalo Pyramida a později se tento název používal při všech geologických průzkumech oblasti. A 23. listopadu 1935 si ledové pyramidy všiml americký pilot Lincoln Ellsworth při přeletu nad jižní částí Ellsworthova pohoří v Antarktidě.

Pak, asi sto let po svém prvním objevu, Google Earth pomohl odhalit, že v ledu žádný takový pyramidovitý útvar neexistuje. Útvar, jehož výška se odhaduje na 1 300 metrů, má neobvykle strmé stěny, takže opravdu vypadá jako pyramida a lidská představivost explodovala v představě, jaká dnes již zaniklá civilizace ji mohla postavit.

Nyní však byla záhada vyřešena a bylo prokázáno, že se nejedná o pyramidy postavené vyhynulou civilizací nebo mimozemskou rasou, ale o více než 400 km dlouhé pohoří se skalnatými vrcholy tyčícími se nad ledem.

"Není to složitý tvar, takže to není zvláštní náhoda. Podle definice se jedná o nunatak, což je jednoduše skalnatý výchoz vyčnívající nad ledovec nebo ledový příkrov. Tahle má tvar pyramidy, ale to z ní nedělá umělou stavbu."

- řekl Dr. Mitch Darcy, geolog z Německé geologické služby v Postupimi.

JAK ALE TAKOVÉ PYRAMIDÁLNÍ ÚTVARY VZNIKAJÍ?

Trhliny v pohoří se během dne zaplňují sněhem a vodou, které za chladných nocí zamrzají a pak se rozšiřují, jak se led šíří. K této erozi dochází tak často, že se z hory nakonec podél puklin odlomí obrovské balvany, což může vést ke vzniku pyramidálních struktur, jako v případě Antarktidy nebo sedmého nejvyššího vrcholu Alp Matterhornu.

 


Zdroj: smechlapi.noviny.sk