Operační středisko hasičů v Ostravě se zapojilo do záchrany řidiče ve Francii

Žhavé aktuality/Kuriozity

Operační středisko hasičů v Ostravě se zapojilo do záchrany řidiče ve Francii

kopis4.jpg hzsmsk.jpg

Operátoři Krajského operačního a informačního střediska hasičů (KOPIS) v Ostravě, příslušníci Hasičského vlajka-francie.pngzáchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), se v pátek 23.11.2018 brzy ráno zapojili do záchrany českého řidiče ve Francii s vážnými zdravotními problémy. I díky nim byl za necelou hodinu ve zdravotnickém zařízení.

V pátek, 23.listopadu 2018,  kolem půl třetí ráno zavolal zástupce české firmy na tísňovou linku hasičů v 1_ohlasovna_pozaru_symbol.jpgIntegrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje (IBC) v Ostravě s tím, že jeho zaměstnanec, řidič nákladního vozidla, nacházející se ve městě Brignais nedaleko Lyonu, má vážné zdravotní problémy, bolí jej silně na hrudi a necítí jednu paži. Volající současně poskytl údaje o přesné poloze řidiče a jeho mobilní telefonní číslo.

Protože v rámci mezinárodní TCTV112 (Telefonní centrum tísňového volání 112) dosud neexistuje přímý kontakt na operační středisko hasičů či jiných záchranných složek pro Francii, pracovníci KOPIS moravskoslezských mzcvr.jpghasičů se pokoušeli zkontaktovat s českým velvyslanectvím ve Francii, mj. na krizové lince, ale v tuto brzkou ranní hodinu telefon v Paříži nikdo nezvedal. Proto vzápětí informovali o události Operační a informační středisko (OPIS) generálního ředitelství HZS ČR, které prostřednictvím Ministerstva zahraničí ČR zaktivovalo pracovníky velvyslanectví ČR ve Francii, a ti zařídili vyslání sanitky pro českého řidiče v bolestech.

info55.jpgInformaci o tom, že francouzská sanitka odváží českého řidiče do zdravotnického zařízení, obdrželi také pracovníci hasičského KOPIS v IBC Moravskoslezského kraje.

kopis3.jpg

Není to první takový počin ostravských hasičských operátorů z IBC. Letos na jaře obdrželi Zlatý záchranářský 1462283871_P201605030766901.jpgkříž za humanitární čin mimo území České republiky a pomoc českému řidiči v zahraničí, konkrétně ve Švýcarsku, tři příslušníci HZS Moravskoslezského kraje: kpt. Ing. Dušan Válek, por. Ing. Josef Monsport a prap. Bc. Ladislava Skopalová.

1_ohlasovna_pozaru_symbol.jpgNa tísňovou linku ostravského KOPIS zavolal v prosinci 2017 okolo čtvrté hodiny ranní dispečer české přepravní firmy s prosbou o přivolání profesionální zdravotnické pomoci pro kolegu, který má velké bolesti a čeká na vykládku kamionu ve Švýcarsku.

vlajka-sfvycarsko.jpgProtože Švýcarsko není zapojeno do Evropské asociace tísňových linek EENA (European Emergency Number Association), museli ostravští hasičští operátoři rychle zvolit jiný postup řešení události. Příslušníci dohledali nonstop pohotovostní číslo na českou ambasádu v Bernu, podařilo se jim dovolat se zástupkyni českého velvyslanectví, té vysvětlili situaci a předali kontakt na bolestmi zkroušeného řidiče ve Švýcarsku i na jeho domovskou přepravní společnost v České republice.

mzcvr.jpgPracovnice velvyslanectví učinila další nezbytné kroky a po šesté hodině ranní byl český řidič již po ošetření švýcarskými lékaři. Díky rychlé reakci oceněných příslušníků se podařilo včas ošetřit českého řidiče kamionu, trpícího vážnými zdravotními problémy.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje