Opeřenci většinou nepřimrznou

Žhavé aktuality/Kuriozity

12.01.2021 | Lanžhot/ Jihomoravský kraj
Opeřenci většinou nepřimrznou

Úterý, 12. ledna 2021 – Každou zimu se setkáváme s případy, kdy nás lidé volají k přimrzlým labutím. Podobné to možná bude i tuto zimu. Ve skutečnosti však opeřenci k hladině přimrznou jen výjimečně.

Každý rok se setkáváme s tím, že lidé volají na tísňovou linku kvůli záchraně přimrzlých labutí či jiných opeřenců na ledových plochách. Vzhledem k tomu, že letošní zima dlouho nevytvářela ledové pokrývky, nemuseli hasiči tyto události dosud téměř řešit.

S přituhující zimou se však objevují první volání tohoto typu. Dnes před polednem vyjeli hasiči na Břeclavsku k záchraně „přimrzlé“ labutě nedaleko Lanžhota. Po příjezdu a vstupu hasičů na ledovou plochu se však zvíře zvedlo, odešlo a posléze odletělo.

Naše jednotky jsou i nadále připraveny vyjíždět k záchraně lidí a zvířat na vodních hladinách. V případě labutí však ve většině případů záchrana není nutná. Zvířata na hladině odpočívají a šetří energii. Pokud by lidé měli podezření, můžou zkusit opeřence vyplašit a zjistit, zda odletí.

V žádném případě však nedoporučujeme vstup na ledovou plochu!

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje