Ostravští hasiči lovili papouška v členité hale v Petřvaldu podběrákem

Žhavé aktuality/Kuriozity

17.05.2020 | Petřvald/ Moravskoslezský kraj
Ostravští hasiči lovili papouška v členité hale v Petřvaldu podběrákem

O netradiční zpestření páteční směny zaměstnanců strojírenské firmy, která se v Petřvaldu na Karvinsku zabývá zpracováním plechů, se postaral jak nádherně zbarvený papoušek amazoňan, který vlétl do výrobní haly a usadil se na konstrukci pod střechou, tak profesionální hasiči (HZS MSK) ze stanice Ostrava-Přívoz, kteří byli k odchytu tohoto barevného návštěvníka vysláni v pátek 15.5.2020 po poledni.

Ke slovu přišel „ptačí“ podběrák a teleskopické tyče k plašení, aby si uprchlík sedl na odlovitelné místo. Trpělivost hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, specialistů na podobné zásahy s faunou, nakonec po více než půlhodině nahánění zvítězila nad pokusy tohoto papouška (který se v přírodě vyskytuje od Mexika po Jižní Ameriku) nenechat se v členitém prostředí budovy chytit.

Urputný boj amazoňana plného života o svobodu se sítí podběráku vedl nakonec k tomu, že hasiči museli použít nůž. Ne však k jeho usmrcení, ale k opatrnému vyproštění ze sítě. Pták po celou dobu operace uvnitř skládací klece dával najevo svou nelibost ze ztráty pohyblivosti jak svým zobákem, tak drápy, které hasiči bolestivě cítili i přes kvalitní ochranné rukavice.

Skládací klec nakonec skončila v teple zásahového vozidla. I s ptákem putovala do Záchranné stanice v Bartošovicích, kde setrvá do doby, než bude nalezen jeho majitel. Za ukázku své činnosti a trpělivost byli hasiči odměněni potleskem zaměstnanců.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje