Ostravští hasiči odstraňovali vosí hnízdo u školy a školky

Žhavé aktuality/Kuriozity

19.09.2018
Ostravští hasiči odstraňovali vosí hnízdo u školy a školky
Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) likvidovaly v úterý 18.9.2018 dopoledne nebezpečné vosí hnízdo pod vodorovným střešním okapem domu v Ostravě-Přívoze jen několik metrů od budovy zdejší Waldorfské základní školy a mateřské školy. Děti už měly možnost se seznámit s ostrou částí vosího zadečku.
fghj.jpg

Z nedaleké stanice HZS Moravskoslezského kraje Ostrava-Přívoz přijel jako první specializovaný technický automobil Sršeň, vybavený pro záchranu (u bodavého hmyzu pro likvidaci) nejrůznějších druhů fauny. Ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh přijel automobilový žebřík AZ 30 Camiva.
aaaaaa.jpg

V koši žebříku se nechal vyvézt hasič ve speciální bílé kombinéze s kuklou, u sebe měl zařízení na efektivní aplikaci jedu proti hmyzu. Jed stříkal několik minut do úzkého otvoru vosího hnízda. Některé rozzuřené vosy kolem něj létaly, protože jed působí pomalu, ale jistě.

ss.jpg
V případě, že by vosy přežily a pokračovaly v budování hnízda, hasiči jsou připraveni na druhý zásah. Ten první sledovala za plotem ze zahrady drobotina z mateřské školy, z oken tříd zánovní základní školy jejich starší kolegové.

dddd.jpg

info22.jpgOd letošního června do poloviny září hasiči vyjeli v Moravskoslezském kraji k likvidaci vos, sršní či včel více než 2800x. Nejvíce v okrese Ostrava-město - téměř 700 výjezdů za tři a půl měsíce, o stovku méně měli v okrese Frýdek-Místek, kolem 500 na Opavsku a Karvinsku, 400 na Novojičínsku a 200x hasiči vyjeli v okrese Bruntál.
staisrika11.jpgLoňská statistika také za 3,5 měsíce (1. červen až 18. září 2017): MS kraj celkem cca 1600x – z toho OV 500, FM přes 300, KI 300, NJ a OP necelých 200, BR 100 výjezdů hasičů k obtížnému hmyzu.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje