Poprvé v historii: Vědci pozorovali zrod černé díry

Žhavé aktuality/Kuriozity

16.01.2024 | Svět
Poprvé v historii: Vědci pozorovali zrod černé díry

Díky Bertaudu Monardovi, amatérskému astronomovi z Jižní Afriky, byl ve spirálním rameni galaxie NGC 157 pozorován zrod černé díry ve vzdálenosti asi 76 milionů světelných let.


Pokud vás někdy amatérský astronom osloví s překvapivým objevem, pravděpodobně byste si ho měli poslechnout. To je přesně způsob, jakým byli vědci schopni pozorovat to, o čem se domnívají, že je zrod černé díry. To, co začalo jako běžné pozorování hvězd, vedlo ke studii publikované v časopise Nature, která našla přímou souvislost mezi výbuchem supernovy a zrodem černé díry.

Díky 
Bertaudu Monardovi, amatérskému astronomovi z Jižní Afriky, byl ve spirálním rameni galaxie NGC 157 pozorován zrod černé díry ve vzdálenosti asi 76 milionů světelných let. Nevěděl však, že jasný objekt (nyní nazývaný SN 2022jli) je ve skutečnosti supernova, protože bylo extrémně obtížné je předpovědět a následně je téměř nemožné je studovat. S pomocí vědců z Weizmannova institutu věd v Izraeli, vedených Pin Chenem z oddělení částicové fyziky a astrofyziky, je Monardův objev prvním případem, kdy vědci byli svědky zrodu černé díry.

Mezi výbuchem supernovy a zrodem černé díry jsou mezistupně, které mají v případě 
SN 2022jli podobu neobvyklých kmitů blesku a stmívání. Po dobu 200 dní supernova vzplanula s intenzivní jasností, než opět zeslábla. Tento cyklus se vyskytoval každých 12 dní a bylo to poprvé, kdy byl takový jev pozorován a zdokumentován v tak velkém detailu.

 


I když se vědcům podařilo pozorovat tyto oscilace, které naznačují silnou souvislost mezi smrtí hvězdy a zrodem černé díry, stále se snaží pochopit, jak je to možné. Převládající hypotézou je, že blízký doprovodný hvězdný souputník výbuch přežil a SN 2022jli dokázala ukrást vodík z její atmosféry. Proces krádeže energie supernovy z doprovodné hvězdy je to, co vědcům umožnilo zachytit energetické oscilace z tak neuvěřitelně velké vzdálenosti.

Jinými slovy, aby supernova prošla tímto procesem, musí být součástí binárního systému, což je vzácné. Vzhledem k tomu, že je to poprvé, co máme vizuální důkaz o tom, že binární systém přežil výbuch supernovy, zůstává studie neprůkazná, dokud nebude shromážděno více dat. I když mluvíme teoreticky, důkazy je těžké ignorovat, protože 
celý 200denní cyklus skončil tím, co je nepochybně zrodem černé díry.

Nikdy předtím nebyli vědci svědky skutečného zrodu černé díry, a to vše díky amatérskému astronomovi, který se díval ve správný čas na správné místo. Takže až se příště podíváte na hvězdy, je vždy dobré zapsat si souřadnice a předat všechny jedinečné objevy vědcům, kteří mají potřebné zdroje k tomu, aby se stali bližšími svědky tak velkolepé podívané. Jak pokračujeme ve snaze lépe porozumět našemu vesmíru a tomu, jak spolu souvisí obrovské nebeské události, připomínáme si, že můžeme dosáhnout nemožného, pokud spojíme síly a budeme pracovat v týmu.

Zdroj: vesti.bg