Přimrzlá labuť na vodní ploše? Zcela výjimečně!

Žhavé aktuality/Kuriozity

Přimrzlá labuť na vodní ploše? Zcela výjimečně!
labute-6fd.jpg
Operační středisko hasičů v Pardubickém kraji v zimním období často přijímá volání na tísňovou linku s tím, že na vodní ploše se nachází zamrzlá labuť.

ViewImage-aspx.jpg
Na místo tak vždy vyjedou hasiči se člunem a snaží se k labuti dostat a zachránit ji. Poté, co dorazí k vodní ploše, umístí hasiči člun na vodní hladinu a vydají se za labutí.

Ne jinak tomu bylo i v pátek 23.2. 2018,, kdy hasiči z Pardubic vyjeli na údajně zamrzlé labutě, které se měly nacházet na zamrzlé hladině rybníka v Lázních Bohdanči. Provedeným průzkumem hasiči zjistili, že labutě přimrzlé nejsou.

Hasiči si k labuti musí většinou vytvořit cestu, probořit led, aby se ke zvířeti na člunu dostali. Když už se blíží a jsou na dosah, labuť roztáhne křídla a odletí. Taková situace nastává v 99 % případů.
Přimrzlé labutě se na zamrzlých vodních plochách vyskytují opravdu zcela ojediněle. Pokud je totiž labuť zdravá, nikdy nepřimrzne. Jsou to ptáci, kteří na hladině odpočívají a často i nocují. Pouze zraněná labuť může na vodní hladině zamrznout. V takovém případě je dobré volat hned a přímo Záchrannou stanici Pasíčka v Pardubickém kraji (pohotovostní linka je 777 678 777). Pracovníci této stanice pak ve spolupráci s hasiči labuť z ledového vězení zachrání.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje