Záchrana býka byla fyzicky i psychicky velmi náročná

Záchrana býka byla fyzicky i psychicky velmi náročná
zvire-byk3.jpg
Územní odbor Chrudim
Do Blížňovic, malé vesnice ležící nedaleko Chrudimi, části obce Hrochův Týnec, vyjížděli ve středu 2. ledna 2019 v 12.13 hodin hasiči ze stanic v Chrudimi a Pardubic. Došlo zde totiž k pádu býka do studni.

ViewImage-(1).jpg

Hasiči nejprve museli odstranit zbytky zvětralého a zchátralého poklopu, kterým byla studna přikrytá. Na místo byl přivolán jeřáb. Po ustavení techniky se hasiči pokusili býka vytáhnout. Hasiči lezci oblečeni do tzv. suchých obleků se slanili do 15 metrů hluboké studny a snažili se býka o váze 450 kilogramů vytáhnout. Jenže býk se s hasiči doslova pral. „Jakmile jsme ho uvázali do popruhů a vytáhli zhruba metr nad vodní hladinu studny, býk se vymrštil a kopal kolem sebe až se z popruhů vysvlékl,“ přibližuje náročnost zásahu nprap. Jan Štěrba, velitel zásahu z HZS Chrudim.

ViewImage-(5).jpg  ViewImage-(4).jpg

Býk takhle bojoval s hasiči ještě pěkně dlouhou dobu. Na místě byl veterinář, ale ten nemohl zvíře uspat, protože by se ve studni utopilo. „Býk se nám vymrštil z popruhů celkem čtyřikrát. Nikdo už nedoufal, že ho ze studny vytáhneme. Bylo to náročné jak fyzicky, tak psychicky pro zasahující hasiče ve studni. Studna byla totiž velmi úzká, takže se pracovalo ve stísněných prostorách a býk měl přeci jen čtyři sta padesát kilogramů,“ doplňuje Štěrba.

ViewImage-(3).jpg

Ovšem pátý pokus vyproštění býka byl úspěšný. Zvíře hasiči nakonec vytáhli ze studny pomocí jeřábu. Býk utrpěl pouze odřeniny, které si způsobil pádem do studny.
Na záchraně býka pracovalo více než pět hodin 11 profesionálních hasičů.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje