Záchrana netopýrů na dvou místech

Žhavé aktuality/Kuriozity

23.08.2019 | Moravskoslezský kraj
Záchrana netopýrů na dvou místech

Hned na dvou místech uprostřed Moravskoslezského kraje - přesněji v Ostravě a Havířově - zachraňovali profesionální hasiči (HZS MSK) během dopoledne několik desítek malých netopýrů, po nichž zůstávají v objektech hlavně hromady nepříjemného páchnoucího trusu.

Krátce po půl desáté dopolední musela vyjet specializovaná jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Ostrava-Přívoz do ostravské čtvrti Hrabůvka, kde si v bytě v ulici Alberta Kučery vytvořily letní sídlo čtyři desítky zhruba pěticentimetrových „okřídlených myší“ s rozpětím křidélek až 15 centimetrů. Netopýrci využili dvoudenní nepřítomnosti majitele a hlavně nezavřeného okna v pokoji.

Část organizované letecké skupiny se po přistání zavěsila na záclonu a zbytek se schoval do stinných míst, například pod sedací soupravu. Hasičům postačilo otevřít dokořán okna a hnípající netopýry razantně vzbudit. Ti pak několikrát v pokoji zakroužili a oknem vyletěli na svobodu. „Provedli jsme asistovanou evakuaci netopýrů,“ poznamenal velitel zásahu spokojeně.

Ke druhému zásahu na okřídlené tvory vyjela jednotka HZS MSK ze stanice Havířov na chodbu bytového domu na Národní třídě v Havířově-Městě jen o čtyři minuty později než ostravská „úklidová četa“. V plastové skříni s anténními rozvody se tam tísnily dvě desítky netopýrů, brutálně namačkaných na sobě. Podle nevábně vyhlížejícího kopce trusu bylo patrné, že se do plastového zajetí dostali už před několika dny.

Hasiči je opatrně v rukavicích z chodbové technologie vytahovali. Podařilo se jim na trávě před domem překvapivě vzbudit či oživit 12 z 20 zvířátek, která postupně odlétávala do přírody. Těch osm uhynulých předali pracovníkům Technických služeb Havířov.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje