Zítra nás čeká magnetická bouře

Žhavé aktuality/Kuriozity

18.09.2023
Zítra nás čeká magnetická bouře
 

Astronomové varují před očekávanou geomagnetickou bouří, která nás zasáhne 19. září. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) půjde o třídu G1. Je možné zvýšit na G2, varují vědci, připomíná Meteo Balkans.

Připomeňme si, že magnetické bouře jsou rozděleny do pěti kategorií - G1 "slabý", G2 "střední", G3 "silný", G4 "velmi silný" a G5 "extrémně silný".
 

Důvodem této bouře je vyvržená část plazmy ze sluneční skvrny AR3429, která vybuchla 15. září. V té době astronomové z NASA Institute of Applied Geophysics zaznamenali středně intenzivní erupce Slunce - M2 (R1) v rentgenové oblasti.

Co by s námi mohla udělat magnetická bouře?

Obvykle poruchy způsobené nepříznivě ovlivňují starší osoby a osoby se slabou imunitou. Lidé, kteří jsou citliví na tyto jevy, mohou pociťovat únavu, bolesti hlavy, malátnost, kolísání krevního tlaku a špatnou koncentraci.

Co je to geomagnetická bouře?

Geomagnetické bouře jsou velké a náhlé poruchy v hodnotách magnetického pole Země způsobené jeho interakcí se slunečním větrem. Když je erupce pozorována z některé z aktivních oblastí Slunce, proud plazmy je uvolněn do meziplanetárního prostoru, který je vypuštěn rychlostí mezi 600 a 900 km / s. Obvykle trvá asi dva dny, než tento proud dosáhne Země. Nabité částice dokáží proniknout do polárních oblastí a způsobit tvorbu silných proudových systémů kolem rovníku a polárních kruhů.

Jak se chránit?

V geomagnetických bouřích lékaři doporučují dodržovat dietu s ovocem a zeleninou bez živočišných tuků. Pomáhá také hodně pít více vody. Strávte několik hodin venku, ale ani to nepřehánějte.

Nedoporučuje se konzumovat těžké potraviny, stejně jako prodloužený pobyt uvnitř bez čerstvého vzduchu.

Zdroj: vesti.bg