Blíží se svátek svatého Floriána

Žhavé aktuality/Pozvánka

03.05.2023 | Pardubický kraj
Blíží se svátek svatého Floriána

Zavítejte do Chrudimi i Pardubic na Den otevřených dveří 

Svatý Florián, jehož jméno je z latinského slova „florianus" a v překladu znamená „kvetoucí, rozkošný" patří mezi nejpopulárnější české světce.  Hasiči velmi dobře vědí, že 4. květen je dnem umučení jejich patrona – svatého Floriána. Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám.

Jeho památka je oslavována právě 4. května a stal se patronem všech hasičů, kominíků a zedníků. Je patronem proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Dokonce o jeho svátek bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí.

Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat v původním slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo. Všechny ostatní výklady jeho „hasičství" jsou výsledkem pozdních legend.

U příležitosti svátku Svátého Floriana pořádá Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, územní odbor Chrudim, Den otevřených dveří, a to na Centrální hasičské stanici Chrudim. Den otevřených dveří se uskuteční ve čtvrtek 4. května 2023 od 8.30 do 17 hodin.

Návštěvníci mohou na místě vidět moderní hasičskou techniku určenou k výjezdu jednotek hasičů. Seznámí se s problematikou ochrany obyvatelstva (prostředky individuální a improvizované ochrany – masky, varování – sirény, evakuace apod.). K vidění budou hasicí přístroje s různými hasivy. Připraveny budou zajímavé ukázky, při kterých vám přiblíží svou náročnou práci.

Další Den otevřených dveří na vás čeká již 20. května 2023 přímo na Centrální hasičské stanici v Pardubicích.

V tento měsíc se koná i soutěž 18. května 2023 v náročných disciplínách TFA, a to na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí.

 

Těšíme se na vás!

 

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje
Foto: ilustrační