Patron hasičů, sv. Florián, slaví svátek

Žhavé aktuality//Pozvánka

04.05.2017
Patron hasičů, sv. Florián, slaví svátek

Ve čtvrtek 4. května 2017 slaví svůj svátek patron všech hasičů, sv. Florián.

Oslavit tento den přišly za hasiči na požární stanici v Olomouci děti ze Základní školy Milady Petřkové Velký Týnec. Hasiči si pro ně připravili prohlídku stanice, výjezdové techniky a vybavení, které běžně používají při zásazích. Na děti čekala i ukázka hašení hasicím přístrojem a ukázka výstupu do 4. patra cvičné věže.
ViewImage-aspx.jpg

V Olomouckém kraji budou hasiči ještě slavit svátek jejich patrona v sobotu 6. května 2017 v Uničově na tradiční akci - Uničovský Florián.

Svatý Florián - ochránce v nebezpečí ohně, vody a války, patron hasičů, kominíků a zedníků

Postava ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, vylévající vodu z vědra na hořící dům v připomínce toho, že prý kdysi svou modlitbou odvrátil plamennou zkázu.

Florián prý v mládí modlitbou zachránil hořící dům. V dospělosti působil jako plukovník římského vojska, později jako správce římské provincie. Jako horlivý křesťan pomáhal pronásledovaným křesťanům, za což se dostal před soud. I přes kruté mučení se Florián odmítl vzdát své víry, a tak byl dne 4. května 304 s mlýnským kamenem přivázaným ke krku utopen v řece Emži.

Florián byl usmrcen vodou, stal se tedy patronem všech, kterým hrozí nebezpečí od vody a později i od ohně, např. hasičů, kominíků a kovářů. Jako světce ho uctívají v Bavorsku, Rakousku, Polsku i Maďarsku.

Svatý Florián bývá nejčastěji ztvárněn jako římský voják s korouhví, jak z nádoby v ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. V nádobě prý měl vodu života, kterou kromě ohně mohl uhasit i vyprahlost a zlobu. Jedno z pořekadel zní: "Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián." Hasiči jsou někdy nazývaní též Floriánovými učedníky.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039 (linka tiskový mluvčí)
tel: 950 770 207
mobil: 725 490 377