Přijďte se podívat! Před RCO se utkají nejtvrdší hasiči

Žhavé aktuality/Pozvánka

18.05.2024 | Olomouc/ Olomoucký kraj
Přijďte se podívat! Před RCO se utkají nejtvrdší hasiči

Před budovou Regionálního centra Olomouc se uskuteční soutěž TFA Olomouc 2024. Ve čtvrtek 23. května od 9 hodin a 45 minut v přednádražním prostoru budou soutěžit jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči z celé České republiky.

Nabitá startovní listina plná nejlepších tuzemských závodníků slibuje výkony na hranici fyzických limitů. Celkově se na start soutěže postaví 102 hasičů, kteří se utkají o titul v individuálních disciplínách i v družstvech. Bojovat s časem i technickými úkoly budou borci, z nichž mnozí excelují také v tvrdé konkurenci v zahraničí. Dá se tedy očekávat divácky velmi atraktivní soutěž.

A že se musí v tvrdé konkurenci počítat i s příslušníky HZS Olomouckého kraje, dokazují jejich výkony v úvodu sezóny. Na stupně vítězů pravidelně vystupuje Lukáš Navrátil (stanice Olomouc), a to v nejsilněji obsazené kategorii závodníků do 35 let. Ovšem i v dalších kategoriích naši hasiči bodují: Michal Přecechtěl (stanice Olomouc) nebo Dan Kouřil (stanice Zábřeh) to rozběhnou v kategorii nad 45 let. Svými časy často překonávají mnohem mladší soupeře. Překvapit mohou ale i nové posily, a to z nově vytvořeného reprezentačního TFA družstva HZS OLK.tfa_cesky_pohar_olomouc_2024.png

Název soutěže se do českého jazyka překládá jako Nejtvrdší hasič přežije, což vystihuje samotný charakter sportovního klání, které je především náročné na fyzickou kondici a svým pojetím je blízké náročným podmínkám u zásahů. Trať je postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Skládá se ze čtyř úseků, kdy musejí hasiči splnit tyto úkoly:

1. úsek - Běh s požárními hadicemi

Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Spoje se mu nesmí rozpojit. Pak smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí z boxu vyčnívat.

2. úsek - Hammer box, tunel, figurína a bariéra

Soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20kg závaží tam a zpět, transportuje 80kg figurínu a na závěr překoná bariéru.

3. úsek - Výstup na lešení

Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opře o lešení, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20kg závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

4. úsek - Běh do 18. patra

Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu je výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc.

Po sečtení všech časů proběhne vyhodnocení soutěže v několika kategoriích a předání cen vítězům.

TFA Olomouc 2024 je zařazená do českého poháru TFA pořádaného MV-GŘ HZS ČR. Soutěž organizuje Sportovní klub při HZS Olomouckého kraje, partnery jsou Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Olomoucký kraj a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – Okresní sdružení hasičů Olomouc. Mediálním partnerem je webový portál Požáry.cz.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje