V rámci Hasičských slavností Litoměřice 2017 se návštěvníci mohou těšit na více než 20 hodin doprovodného kulturního programu

Žhavé aktuality//Pozvánka

08.06.2017

Hasičské slavnosti v Litoměřicích konané ve dnech 9. a 10 června 2017, to není pouhá výstava hasičské techniky, i když té bude v Litoměřicích opravdu hodně. Vždyť 200 sborů dobrovolných hasičů přiveze na 300 kusů historické i nové techniky. Hasičský záchranný sbor ČR pak přispěje dalšími více než 50 kusy moderní techniky, která bude na vodě i na suchu.

Pro návštěvníky je připravena celá řada ukázek s touto technikou. V akci se představí historické stříkačky parní, ruční zápřahové i motorové. Do koňských stříkaček bude zapřaženo 25 párů koní. Hasičský záchranný sbor ČR připravuje ukázky práce obrněného transportéru, sacího bagru, hasicího tanku nebo dálkově řízeného traktor bagru. V akci bude lezecká skupina, připraveny jsou akční ukázky zásahů u dopravních nehod. V sobotu večer bude na Labi předvádět svoji činnost prakticky veškerá technika, kterou HZS ČR na vodě používá -  obojživelné transportéry, lodě a čluny.
ViewImage-aspx.jpg

Návštěvníci se mohou těšit na více než 10 hodin živé hudby v podání místních hudebních těles
(z Roudnice nad Labem., Litoměřic, Loun, Štětí, České Lípy), a Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Dohromady se sejde asi 300 účinkujících. Doprovodný program je pestrý: od pohádky pro nejmenší návštěvníky, až po hudbu pro odrostlejší milovníky Big Bandů a dechovky.

V pátek od 19,30 proběhne v katedrále sv. Štěpána Floriánská mše sloužená pro všechny hasiče otcem biskupem Janem Baxantem.

Hlavní částí kulturního programu je sobotní dopolední program na Mírovém náměstí
v Litoměřicích. Velkolepý nástup sborů začne v 10 hodin. V průvodu bude defilé více než 120 historických praporů, z techniky bude zastoupena jak ta historická, která je ozdobou dobrovolných sborů, tak nejmodernější hasičská i speciální technika, kterou má ve svém vozovém parku HZS ČR. Slavnostní akce se na Mírovém náměstí zúčastní mnoho významných hostů.

V sobotu v 18 hodin bude zahájeno na fotbalovém stadionu v Litoměřicích přátelské fotbalové utkání české hasičské reprezentace proti slovenské hasičské reprezentaci. Jedná se o odvetné utkání. Loni porazili na domácím hřišti Slováci Čechy vysoko 4:1. Za neúspěchem našich hasičských borců stála jistě malá fanouškovská základna. Doufáme proto, že tentokrát bude fotbalový stadion praskat ve švech a našim se dostane zasloužené podpory.

Vrcholem celých slavností je sobotní večer na Lodním náměstí, který je zaměřen na prezentaci speciální techniky, kterou disponuje Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR. Zde budou probíhat ukázky práce záchrany na vodě. Po Labi se budou prohánět obojživelné transportéry, lodě a čluny. Oblohu budou brázdit vrtulníky.

Tradičním zakončením večera a vlastně celých slavností je hasičská hudební fontána, která je inspirována barevnými hudebními představeními Křižíkovy fontány s tím rozdílem, že v tomto případě je voda stříkána z desítek proudnic ovládaných přímo hasiči.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
GŔ HZS ČR