Aktuální situace - silný vítr

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

26.08.2020 | Česká republika
Aktuální situace - silný vítr

26. 8. 2020 (NS) - Od ranních hodin vyjíždíme k následkům silného větru. Do 15 hodiny již evidujeme přes 400 událostí. Nejvíc případů je ve Středočeském, Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji.

Nejčastěji vyjíždíme k popadaným nebo nalomeným stromům a větvím, které padají nebo hrozí pádem na komunikace. Upevňujeme také střešní krytiny. V Praze na Chodově a v Hloubětíně spadly stromy na zaparkovaná auta.

V Praze také vítr komplikoval zásah u požáru strniště v Křeslicích nebo požár trávy v Radlické ulici.

Připojuji rady, jak se bezpečně při silném větru chovat.

• Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.

• Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.

• Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).

• Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.

• Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).

• Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.

• Nechoďte do lesa.

• Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.

• Připravte si k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.

• Respektujte informace Českého hydrometeorologického ústavu, které uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích hromadných sdělovacích prostředků (rozhlas a televize) nebo orgánů obce.

• Nepodceňujte předpovídanou situaci a nepřeceňujte vlastní síly, schopnosti a možnosti.

• Nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.

• Varujte ostatní osoby ve svém nejbližším okolí, nezapomeňte na neslyšící a jinak postižené osoby.

• Pomáhejte sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.

• Připravte si materiál na zajištění oken a dveří.

• Odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).

• Uvědomte si, že siréna Vás informuje o hrozícím nebezpečí.

• Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

pplk. Mgr. Nicole Studená

MV-generální ředitelství