Čeští hasiči odletěli pomáhat Texasu po ničivých povodních

14.07.2025 | Česká republika

V neděli ráno odletěl z Kbel do Spojených států speciální tým českých záchranářů. Mířil do Texasu, který zasáhly rozsáhlé povodně, aby pomohli s pátráním po pohřešovaných.


REKLAMA
REKLAMA

Český tým opět zasahuje v zahraničí

V neděli 13. července 2025 krátce po osmé hodině ráno odstartoval z vojenského letiště ve Kbelích speciální tým Hasičského záchranného sboru České republiky. Cílem jejich mise se stal Texas, který se potýká s následky rozsáhlých povodní. Česká pomoc přichází na základě dohody mezi českým velvyslanectvím ve Spojených státech a Národní gardou státu Texas.

Do USA zamířilo 16 členů českého USAR týmu, mezi nimi specialisté na vyhledávání v troskách a záchranáři se speciálně vycvičenými psy. Tento tým má za sebou zkušenosti z mnoha zahraničních zásahů, včetně pomoci po zemětřesení v Turecku.

Pomoc, která má smysl

Texas zažil v uplynulých dnech extrémní dešťové srážky, které způsobily bleskové povodně. Řada oblastí zůstala odříznuta, stovky lidí byly evakuovány a desítky se stále pohřešují. Právě na vyhledávání těchto osob se má český tým specializovat.

Nasazení českých záchranářů v USA je výjimečné i tím, že jde o jediný zahraniční tým, který byl do oblasti oficiálně povolán. To podtrhuje nejen profesionalitu českých jednotek, ale i důvěru, kterou si získali v mezinárodních záchranných strukturách.

Cesta přes Německo do Texasu

První část cesty vedla přes německou základnu Ramstein, která slouží jako tranzitní bod pro humanitární mise. Zde tým přestoupil na letadlo mířící do San Antonia, odkud se přesune do nejvíce zasažených oblastí.

Jejich nasazení je v tuto chvíli plánováno na pět až sedm dní. Délka pobytu se ale může změnit v závislosti na vývoji situace a požadavcích místních složek. Po příletu do Texasu dostanou čeští záchranáři konkrétní instrukce, kde a jak budou nasazeni.

Psovodi a technika pro nejtěžší úkoly

Součástí českého týmu jsou i psovodi se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání osob v obtížném terénu. Tito čtyřnozí pomocníci jsou nepostradatelní zejména v případech, kdy je třeba rychle a efektivně prohledat rozsáhlé oblasti – ať už zatopené, či zasažené sesuvy půdy.

Kromě toho tým přivezl i technické vybavení pro stabilizaci konstrukcí, průzkum sutin, či poskytování první pomoci. Nasazení v zahraničí však neznamená jen fyzickou náročnost – členové týmu musejí být připraveni jednat samostatně, efektivně a pod tlakem, často v neznámém prostředí a bez znalosti místního jazyka.

Mezinárodní solidarita v praxi

Pomoc českého týmu je výrazem mezinárodní solidarity, ale i schopnosti České republiky nabídnout expertní podporu ve chvílích největší nouze. Podobné mise zároveň pomáhají prohlubovat spolupráci s americkými bezpečnostními složkami, což je v době globálních krizí čím dál důležitější.

Český USAR tým dlouhodobě patří mezi vysoce hodnocené jednotky svého druhu v Evropě. Jeho schopnosti byly oceněny nejen v Turecku, ale i během minulých zásahů v Libanonu, Nepálu nebo Bejrútu. Každá podobná mise znamená nejen pomoc postiženým, ale i cenné zkušenosti pro domácí nasazení.

Češi obstáli i ve světovém měřítku

Fakt, že právě český tým byl vybrán jako jediný zahraniční subjekt pro zásah v Texasu, ukazuje na vysokou úroveň přípravy i důvěru, kterou v něj partneři vkládají. V kritických chvílích je důležité spoléhat na zkušené profesionály – a právě takoví nyní reprezentují Českou republiku tisíce kilometrů od domova.


Shrnutí:
Vysláním českých hasičů do povodněmi zasaženého Texasu pokračuje tradice mezinárodní pomoci, kterou HZS ČR dlouhodobě uplatňuje. Nasazení v USA je nejen uznáním profesionality českých záchranářů, ale také důkazem, že spolupráce přes hranice může zachraňovat životy.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj:  MgA. Klára Ochmanová
           tisková mluvčí  MV – generální ředitelství HZS ČR
Zdroj foto:  MV – generální ředitelství HZS ČR

MV – generální ředitelství HZS ČR - poskytnuto HZS ČR
REKLAMA
Sdílejte