Hasiči mají za sebou víkend bohatý na požáry

GŔ HZS ĆR/Źhavé aktuality/ Z regionů

Hasiči mají za sebou víkend bohatý na požáry
poza1.jpg cr2.png hzs-cr.gif

Během  víkendu 30-31 březen 2019/ vyjeli hasiči celkem k 167 požárům. V sobotu 30. 4. to bylo 84 požárů a v neděli 31. 4. celkem 83 požárů. V přírodním prostředí bylo celkem 66 požárů, shodně po oba dva dny po 33. Pros rovnání, průměrně denně hasiči vyjedou k 49 požárům, za dva dny tedy k 98.

1-(1).jpg

Sobota byla náročná hlavně pro pražské hasiče. Ti likvidovali například požár šatní skříně v objektu penzionu na Praze 5, kdy z objektu museli evakuovat 11 osob. Na Praze 3 zase vyjížděli k požáru kuchyně v bytě. V tomto případě zachránili 5 osob. 20 osob pak evakuovali kvůli požáru dílny se zaparkovaným osobním a dodávkovým vozidlem a motocyklem v Praze 2. A konečně šest jednotek hasičů muselo vyjet na Prahu 4 k požáru odpadu v chodbě bytového domu. Došlo ke zranění celkem dvanácti osob (nadýchání zplodin hoření). Z  bytového objektu bylo 12 osob zachráněno.

V Moravskoslezském kraji, okrese Karviná zase hasiči vyjížděli k požáru v prostoru trafiky v objektu hypermarketu. Z objektu bylo evakuováno75 osob.

V neděli se požár nevyhnul centru Karlových Varů. Zde 30 hasičů likvidovalo požár půdního přístřešku v restauračním objektu

A na kraji Brna se museli hasiči poprat s požárem rekreačního objektu, který byl v době příjezdu prvních jednotek na místo události již ve třetí fázi.

9-(1).jpg

Kromě požárů vyli hasiči během víkendu také ke 217 technickým zásahům a 68 dopravním nehodám (zde je pokles oproti dlouhodobému dennímu průměru).

hasic-aut.jpgCelkem znamenal víkend pro hasiče 534 výjezdů, což je lehký pokles, protože průměrně vyjedou během dvou dnů k 622 událostem.

Z technických zásahů můžeme uvést jako příklad sobotní záchranu čtyř dětí ve věku do 5 let, které byly zavřené na balkoně v Liberci.Hasiči za použití výškové techniky vstoupila přes balkon do bytu a děti zachránili. Na místě spolupracovali jak s Policií ČR, tak se Zdravotnickou záchrannou službou.

Závažnou dopravní nehodu řešili hasiči v neděli v Pardubickém kraji, okrese Chrudim. Jednalo se o dopravní nehodu osobního automobilu s osobním vlakem, ke které došlo na trati č. 238. Ve vozidle byly zraněny dvě osoby, které musely být zasahujícími hasiči vyproštěny a posléze byly předány do péče ZZS, která na místo vyžádala vrtulník. Dále jednotky provedly evakuaci celkem 109 osob cestujících ve vlaku do nejbližší železniční zastávky, odkud byla dopravcem zajištěna náhradní autobusová přeprava.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: GŔ HZS ĆR,, HZS Praha, HZS Královéhradeckého kraje,HZS Jihomoravského kraje, HZS Moravskoslezského kraj