Hasiči v celé ČR pomáhali odstraňovat následky sněhové kalamity

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

Hasiči v celé ČR pomáhali odstraňovat následky sněhové kalamity

gr-hzs1.jpg hzs3.jpg mapa_cr.pngsnih-snezenX.jpg
Silné sněžení zaměstnalo za posledních 24 hodin hasiče téměř v celé České republice.

snih.jpgBěhem neděle 3. února 2019 vyjeli hasiči k 1 162 technickým zásahům (dlouhodobý denní průměr je 162 technických zásahů). Většinu z těchto zásahů tvořilo odstraňování popadaných stromů a větví, které se lámaly pod nánosy těžkého sněhu. Na některých místech museli hasiči také pomoct se shazováním sněhu ze střech. Nejpostiženějšími kraji byl kraj Středočeský, Plzeňský a Jihočeský.

d.jpg

snih.jpgNa Bílé Hoře v Plzni spadl strom na automobil a v Srbech na Plzeňsku zase najel vlak do spadlého stromu. Naštěstí ani v jednom případě nebyl nikdo zraněn.

snih.jpgHasiči z Jihočeského kraje dnes, 4.února 2019,  v dopoledních hodinách shazovali těžký sníh z budovy městského úřadu v Týně nad Vltavou.

snih.jpgV Bohosudově v okrese Ústí nad Labem zase hasiči odstraňovali dva smrky, které spadly na vchod mateřské školy.

snih.jpgKalamitní stav byl na mnoha komunikacích a hasiči vyjížděl také ke zvýšenému počtu dopravních nehod. Mezi ty nejzávažnější patřily hned tři nehody autobusů. Čtyři jednotky hasičů odstraňovaly vzpříčený autobus na silnici II/190 na Klatovsku. Z autobusu bylo evakuováno 23 osob, kterým bylo poskytnuto nouzové ubytování.

a.jpg

snih.jpgV Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí vyprošťovali hasiči autobus, který sjel do příkopu. Z autobusu bylo evakuováno 50 osob. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
c.jpg

snih.jpgA do třetice - v okrese Olomouc sjel autobus do pole. Hasiči z něj zachránili 8 osob, 1 osoba byla lehce zraněna.

snih.jpgV souvislosti se silným sněžením upozorňujeme, že příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popř. představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních.

h.jpg

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová