Hasičský záchranný zbor ČR se účastní 28.října přehlídky ke stému výročí republiky

GŔ HZS ĆR/Źhavé aktuality/ Z regionů

04.10.2018
Hasičský záchranný zbor  ČR  se účastní 28.října přehlídky ke stému výročí republiky
stazeny-soubor.jpg

Hasičský záchranný sbor České republiky si letos nejrůznějšími projekty připomíná sto let české státnosti.

687061-original1-y17j6.jpg

Vyvrcholením oslav bude ale bezesporu samotný 28. říjen, kdy od 14 hodin proběhne na Evropské třídě velkolepá přehlídka techniky Armády ČR a ostatních bezpečnostních sborů. Hasiči budou mít v průvoducelkem 27 kusů techniky. A to jak té, která jim běžně pomáhá při jejich práci, jako jsou velitelské automobily Škoda Yeti a Ford Ranger, dopravní automobil Ford Transit, cisternová automobilová stříkačka Mercedes Benz, Volvo, Tatra Terrno se čtyřkolkou na přívěsu, Scania s dekontaminačním přívěsem, Tatra Terrno  s pevným plavidlem na přívěsu, Scania s nafukovacím plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík Iveco Magirus, vyprošťovací automobil Tatra a Scania, tak té speciální techniky, jako jsou nákladní automobil s hydraulickou rukou Tatra, sklápěcí nákladní automobil Tatra, sací bagr Man, požární kontejnerový nosič Tatra s ISO kontejnerem a nákladní automobily Man s pásovým rypadlem Cat, s víceúčelovým strojem Huddig, s obojživelným pásovým transportérem a s vyprošťovacím tankem na návěsech.

V průvodu dále budou pochodovat profesionální i dobrovolní hasiči. V pochodovém útvaru půjde více než stovka hasičů a neseno bude 31 praporů Hasičského záchranného sboru ČR a dobrovolných hasičů.

ftg_prapor_hasici_pce_zamek_1_denik-630.jpg

V rámci oslav proběhne také slavnostní přísaha a slib příslušníků HZS ČR, Policie ČR a Armády ČR na Hradčanském náměstí dne 27. října 2018 od 11 hodin. Nezapomenutelný zážitek ze slavnostního přijetí ke sboru v tento den získají desítky nových příslušníků HZS ČR.

CAS-20-Tatra-815-Terno.jpg
Po skončení přehlídky mohou návštěvníci akce projít Dejvickou ulicí až na Letnou, kde bude vystavena další technika, která sloužila bezpečnostním sborům a ozbrojeným silám v posledních sto letech.

Konkrétně statické ukázky hasičské techniky budou na pražské Letenské pláni k vidění pro veřejnost již od pátku 26. října až do neděle 28. října, a to denně od 8.00 do 18.00 hodin. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na historické kousky v podobě ruční zápřahové stříkačky, dřevěného hasičského žebříku, dvoukolové dopravní stříkačky nebo motorizované zápřahové stříkačky z muzejní Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Další unikátní kousky v podobě např. automobilové stříkačky Praga nebo cisternové automobilové stříkačky Praga zapůjčily na akci jednotky sborů dobrovolných hasičů napříč Českou republikou. Moderní automobilovou techniku bude zastupovat například automobilový žebřík Iveco Magirus s dosahem 40 m z HZS Karlovarského kraje, pásové vozidlo Hagglunds z HZS Libereckého kraje nebo čtyřkolka Arcticat z HZS Středočeského kraje. Ke speciální technice používané u HZS ČR patří vystavený kontejner nouzového přežití HZS hl. m. Prahy.

Součástí doprovodného programu budou po všechny tři dny (vždy dvakrát denně) dynamické ukázky práce jednotlivých složek. HZS hl. m. Prahy, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy předvede veřejnosti ukázky zásahu při vyproštění zraněných osobz havarovaných vozidel.

V klidové zóně Letenské pláně budou vybudovány stanoviště pro prezentaci HZS ČR a stánky preventivně výchovné činnosti.  Děti i dospělí si zde budou moci vyzkoušet své znalosti z požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Na největší znalce a nejlepší luštitele čekají hasičské dárky, včetně tolik oblíbených knížek Hasičských pohádek. Za příznivého počastí bude pro nejmenší návštěvníky připraveno „Hasičské náborové středisko“, kterým děti bezpečně provede maskot sboru dráček Záchranáček.
 th.jpg
Veškeré významné body programu ze slavnostní akce oslav sta let československého státu budou živě přenášeny na velkoplošné obrazovkyVstupné na všechny výše zmíněné akce je zdarma. Návštěvníci musí počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřenímiv místech konání.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR