Letošní Tatrování bylo na vlně veršování

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

Letošní Tatrování bylo na vlně veršování
Krásné počasí a bohatý program přilákaly v sobotu 8. září 2018 do areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu více než 2 000 diváků. Ti všichni se účastnili již osmého ročníku Zbirožského hasičského tatrování.
Celou akci zahájil předseda Výboru pro bezpečnost Parlamentu České republiky pan Radek Koten a předseda Podvýboru pro HZS ČR Ing. Pavel Růžička.

general-1.jpg
Soutěž MISS Tatra pak slavnostně odstartoval náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Ing. František Zadina.

sdh-tatra2.jpg

Letos se do finále probojovalo 34 Tater, přičemž ta nejvzdálenější dorazila až z Broum v Moravskoslezském kraji. Volby královny mezi Tatrami v kategorii MISS Sympatie se zúčastnilo 444 hlasujících diváků. Ti jako tu nejkrásnější zvolili Tatru SDH Cheznovice.

miss-tatra.jpg

Odborná porota, která se zaměřila nejen na estetický vzhled, ale také například na to, jak se o Tatru její majitelé starají, korunovala titulem Miss Tatra 2018 krásku Sboru dobrovolných hasičů Duchcov. První vicemiss se stala svěřenkyně SDH Nový Rychnov a druhou vicemiss se stala Tatra reprezentující červené barvy SDH Pacov.

vicemuis-tara.jpg

Na Tatrování a v odborné porotě nemohli chybět zástupci společnosti Tatra Trucks a.s. pan Drahomír Lošák a zástupce společnosti THT s.r.o. Polička pan Jaroslav Lórenc, kteří všem vítězným Tatrám předali krásné ceny.

vymsna-kola.jpg

Posádky Tater soutěžily již tradičně v dovednostním klání při výměně kola na Tatře 815. Do náročné soutěže se přihlásilo celkem 7 dvoučlenných posádek. Kolo na této Tatře přitom váží závratných 200 kg (pro srovnání kolo na běžném osobním automobilu váží 30 kg).

sadilek-kral.jpg

Nejrychleji to zvládli vítězové loňského ročníku: František Sadílek a Michal Král z HZS Středočeského kraje. Jejich čas byl 4 minuty a 33 sekund, což byl nový rekord soutěže. Druzí byli profesionální hasiči z HZS Královéhradeckého kraje, Milan Rotter a Miroslav Reil s časem 4 minuty a 59 sekund a třetí místo patřilo borcům z SDH Tuchořice Petru Hrdličkovi a Václavu Pilařovi s časem 5 minut a 24 sekund.

zzzzz.jpg

Po celý den byl pro děti připraven bohatý doprovodný program. Děti hasily hořící hrad, hrály hasičské kuželky a luštily záhadu v muzeu. Tato rodinná hra, která pomocí šifrovaček a tajenek ukrytých v různých částech expozice dovedla soutěžící až ke ztracenému exponátu, měla obrovský úspěch jak mezi malými, tak mezi dospělými návštěvníky.

e-(1).jpg

Příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR společně s kolegy z HZS Plzeňského kraje připravili dvě velmi zajímavé ukázky své práce. Tou první byl výcvik hasičů lezců a ukázka jejich práce ve výšce a druhou pak ukázka vyproštění osoby z havarovaného vozidla.

err.jpg

Vzhledem k tomu, že se během Tatrování vyhlašovaly výsledky soutěže o nejlepší hasičskou báseň projektu „Dávají za nás ruku do ohně“, nesl se celý den na vlnách hasičských rýmů. Každý, kdo během Tatrování nějakou básničku o hasičích složil, odnesl si krásnou hasičskou cenu.

eee.jpg

Na ploše o rozloze 4000 m2 si mohli hasičští nadšenci prohlédnout více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, z nichž nejstarší pochází už z poloviny 18. století. Návštěvníci také zavítali do plně vybaveného krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva.

Bohatý program okořenilo vystoupení malých hasičátek - Soptíků z Němčovic. Děti přijely vlastním hasičským autem a předvedly perfektně secvičenou a okomentovanou ukázku přípravy hasičů i vlastního zdolání požáru.

Osmý ročník Zbirožského hasičského tatrování připravilo občanské sdružení Naše hasičská minulost společně s MV-generálním ředitelstvím HZS ČR, Skladovacím a opravárenským zařízením HZS ČR a Záchranným útvarem HZS ČR.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR