Mobilní chemická laboratoř hasičů na Future Forces Forum

GŔ HZS ĆR/Źhavé aktuality/ Z regionů

Mobilní chemická laboratoř hasičů na Future Forces Forum
ViewImage.jpg

Ve dnech 15. – 19. října 2018 se na výstavišti v Letňanech koná mezinárodní setkání Future Forces Forum, které si klade za cíl podporovat vědu, výzkum a vzdělávání v oblasti bezpečnosti a obrany. Na přípravách projektu se podílely téměř všechny vládní úřady, včetně Ministerstva vnitra a tedy i Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR. Během čtyř plně nabitých dnů proběhne mezinárodní výstava, kongres, tři konference, čtyři workshopy, řada kulatých stolů, bilaterální jednání a mnoho dynamických ukázek.

ViewImage-(11).jpg

Hasičský záchranný sbor ČR
 na mezinárodní výstavě reprezentujeInstitut ochrany obyvatelstva, což je zařízení MV-generálního ředitelství HZS ČR sloužící zejména pro vzdělávací a vědecko-výzkumnou činnostv oblasti ochrany obyvatelstva, civilního nouzového plánování a krizového řízení. Tento institut disponuje stacionárními i mobilními laboratořemi v oblasti ochrany proti CBRN látkám a v oblasti zjišťování příčin vzniku požárů. V roce 2016 se Institut ochrany obyvatelstva stal vítězem Národní ceny kvality ČR v programu Excelence veřejného sektoru.

ViewImage-(6).jpg

Až do pátku 19. října mohou návštěvníci výstaviště PVA Expo Praha zavítat do stánku Hasičského záchranného sboru ČR, kde jim odborníci představí tři základní oblasti, kterým se Institut ochrany obyvatelstva věnuje.
Představí se zde detekční technika, která zkoumá vzorky z hlediska chemické, biologické a radiační ochrany. Mezi detektory k identifikaci nebezpečných látek na místě události patří, jak např. jednoduché detekční trubičky, tak i složitější přístroje – jakými jsou spektrometry.
 ViewImage-(12).jpg
Novinkou pro veřejnost bude ukázka prostorového skeneru, který se používá k dokumentaci a digitalizaci požářišť. Konkrétní postup práce se skenerem je následující. Po rekognoskaci terénu odbornými pracovníky je skener umístěn na několik míst na požářišti, aby zadokumentoval celý prostor zasažený požárem. Po návratu na základnu jsou prostorová data zpracována, je vytvořen prostorový model a zpracována požárně technická expertíza. Součástí expertízy je topografická dokumentace, 2D plánky i 3D modelace, pohledy, měření zájmových objektů apod. Finálním výstupem jak pro samotné hasiče, tak například také pro Policii ČR, je virtuální prohlídka požářiště, kde je možné realizovat další potřebná měření.

ViewImage-(9).jpg

Dominantou stánku je automobil s mobilní chemickou laboratoří TACHP. Vůz je vybaven zásahovými dozimetry, přenosnými gama spektrometry, monitory kontaminace a přístroji, které jsou schopné měřit alfa a beta záření v kapalném scintilátoru nebo odparku na misce. Nejcennějším přístrojem je elektricky chlazený mobilní gama spektrometr, který přesně identifikuje radionuklidy a umožňuje stanovit stupeň obohacení uranu. V oblasti biologické ochrany umožňuje vybavení laboratoře základní průzkum včetně odběru vzorků dýchatelného aerosolu, detekci např. antraxu či moru.

ViewImage-(18).jpg
Po slavnostním zahájení si přišel expozici HZS ČR prohlédnout také ministr vnitra Jan Hamáček. Činnosti hasičů mu osobně představil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, genmjr. Drahoslav Ryba, který se Future Forces Fóra účastnil. Odborníci z řad HZS ČR se také účastní pracovních skupin a diskusních fór v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení.

ViewImage-(4).jpg

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

future-forces-forum.jpg