Na pomoc s likvidací lesních požárů v Českém Švýcarsku byly vyslány i odřady HZS krajů a ZÚ HZS ČR

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

27.07.2022 | Hřensko/ Ústecký kraj

27. 7. 2022 (MF) - Hasební zásah při likvidaci rozsáhlých lesních požárů v oblasti NP České Švýcarsko se nezastavil, v oblasti je aktuálně nasazeno 410 hasičů z 83 jednotek. Situaci na místě události zhoršily v pondělních odpoledních a večerních hodinách povětrnostní podmínky, které urychlily šíření požáru a podněcovaly vznik nových ohnisek v těžko přístupném terénu. Z toho důvodu bylo už v pondělí večer po konzultaci generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka s krajským ředitelem HZS Ústeckého kraje Romanem Vyskočilem rozhodnuto o vyslání dalších sil a prostředků formou krajských odřadů a Záchranného útvaru HZS ČR.

Na pomoc s hašením byly vyslány z regionů desítky kusů zásahové techniky a více než stovka profesionálních hasičů. V terénu jsou i s posilou odřadů nasazeny cisternové automobilové stříkačky, včetně těch velkokapacitních a zodolněných speciálů ZÚ HZS ČR. Pomáhají také velkoobjemová čerpadla, která umožňují dálkovou dopravu vody, a to každé až na vzdálenost 2 km. Na místo se hasiči přemisťovali také pomocí dopravních automobilů, využívají týlové kontejnery a čtyřkolky. Soupis nasazené techniky za jednotlivé kraje je k dispozici níže.

Odřady vyslaly hasičské záchranné sbory ze Středočeského, Libereckého, Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického kraje, Prahy a Záchranný útvar HZS ČR.

Do textu.png

Zásah na místě komplikuje velmi náročný terén, na velkou část zasaženého území se hasiči vůbec nedostanou. Na požářišti je množství popadaných stromů poškozených kůrovcem. V okolí jsou navíc úzké komunikace, které musí jednotky primárně využít pro dopravu vody. I z tohoto důvodu apelujeme na všechny občany, aby se pokud možno cestám do zasažené oblasti v nejbližších dnech zcela vyhnuli a nekomplikovali tak průběh zásahu.

Jednotky se po celou dobu soustřeďují na zastavení šíření požáru, ochranu obydlí a evakuaci obyvatel. Vzhledem k nepřístupnosti terénu je pro hasební zásah klíčová letecká technika. Doposud bylo na místě nasazeno průběžně pět vrtulníků a tři letadla. V rámci Mechanismu civilní ochrany EU požádal Hasičský záchranný sbor ČR o další techniku k leteckému hašení, vyhověly Polsko, Slovensko a Itálie. Vzhledem k hustému leteckému provozu je na místě potřeba technika, která pojme co největší množství vody. Nasazení dalších dvou vrtulníků (Polsko, Slovenskou) a tří letadel Canadair (Itálie) se předpokládá v následujících hodinách.

Nasazená technika HZS krajů:

Zkratky:
CAS - cisternová automobilová stříkačka
DA - dopravní automobil
NA - nákladní automobil
VEA - velitelský automobil
KCE SOMATI - velkokapacitní čerpadlo s dálkovou dopravou vody
KTY - kontejner týlový
AZ - automobilový žebřík
AP - automobilová plošina
KTA - kontejner tankovací
KNP - kontejner nouzového přežití