Podzimní plenární jednání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

13.11.2018
Podzimní plenární jednání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO

nato-3.jpgV bruselské centrále NATO se ve dnech 13. a 14. listopadu 2018 koná podzimní plenární jednání zástupců členských států NATO pro oblast civilní nouzové připravenosti a také zástupců vybraných partnerských zemí zapojených do agendy Výboru pro civilní nouzové plánování (CEPC) NATO. Jednání se z pozice národního gestora civilního nouzového plánování účastnili zástupci MV–GŘ HZS ČR. 

V partnerském formátu (Finsko, Gruzie, Irák, Jordánsko, Moldavsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko a Ukrajina) zasedne výbor CEPC 13. listopadu 2018, aby řešil agendu budování schopností civilní připravenosti a národní odolnosti. V poslední době posiluje spolupráce pomocí tzv. balíčků na budování obranných schopností (DCB) zejména s Moldavskem, Ukrajinou, Jordánskem nebo Irákem nebo poradenská spolupráce prostřednictvím vysílání Poradních podpůrných týmů (AST) NATO. Ty Aliance na žádost partnerských států v poslední době nasadila např. na Ukrajině (2014 a plán 2019), v Iráku (2016), Gruzii (2017, 2018).

nato33.jpgDruhý den se pak výbor CEPC sejde ve členském formátu, aby přezkoumal pokrok v oblasti civilní připravenosti NATO s ohledem na sedm základních oblastí odolnosti dle metodiky NATO schválené členskými zeměmi NATO v roce 2016. V roce 2020 totiž spojence znovu čeká celoalianční hodnocení civilní připravenosti prostřednictvím tzv. Zprávy o stavu civilní připravenosti. Po zprávě v roce 2015 a 2018 půjde již o třetí takové hodnocení připravenosti členských států. ČR navíc nad rámec aliančních povinností provedla doporučenou analýzu civilní nouzové připravenosti. Výsledný materiál schválí Výbor pro civilní nouzové plánování (VCNP).

Další plenární jednání tohoto výboru NATO je naplánováno na jaro příštího roku.

Autor článku: kpt. PhDr. Jakub Kufčák

INFO.png nato55.jpgceska-republik.png

Severoatlantická aliance (NATO)

V oblasti NATO plní odbor civilní nouzové připravenosti a strategií úkoly při zastupování ČR ve Výboru pro civilní nouzové plánování (CEPC) NATO a ve Skupině pro civilní ochranu (CPG) NATO v rámci plnění cílů bezpečnostní politiky. Koordinuje společný postup příslušných ústředních správních úřadů České republiky ve vztahu k NATO za oblast civilního nouzového plánování. 

Ve své příslušné oblasti přispívá odbor civilní nouzové připravenosti a strategií k zabezpečování koordinovaného naplňování čl. 3 a čl. 5 Washingtonské smlouvy. Podílí se na přípravě cvičení na národní a mezinárodní úrovni v dané oblasti. Spolupracuje se Stálou delegací ČR při NATO a zajišťuje vysílání příslušníka HZS do Stálé delegace ČR při NATO. Monitoruje a eviduje dokumenty NATO v elektronické evidenci dokumentů NATO a monitoruje a eviduje utajované dokumenty NATO dle zákonů ČR a pokynů Národního bezpečnostního úřadu. Zpracovává požadované výstupy, např. odpovědi na dotazníky NATO, podklady pro jednání, stanoviska, pozice ČR, atd. Podílí se na plnění úkolů kontaktního místa pro Euroatlantické koordinační středisko pro řešení mimořádných událostí (EADRCC).

ČLÁNEK 3
„Aby bylo co nejúčinněji dosaženo cílů této smlouvy, budou smluvní strany jednotlivě i společně stálou a účinnou svépomocí a vzájemnou výpomocí udržovat a rozvíjet svoji individuální i kolektivní schopnost odolat ozbrojenému útoku.“

ČLÁNEK 5
„Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že [...] pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. […] Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.“

Zejména se jedná o úkoly v rámci plnění cílů bezpečnostní politiky:

Systém koordinace CNP NATO v podmínkách ČR

ViewImage-aspx.png
 

GT - Generální tajemník
NGT - Náměstek generálního tajemníka
ZNGT - Zástupce náměstka generálního tajemníka
BRS - Bezpečnostní rada státu
VCNP - Výbor pro civilní nouzové plánování


 

Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR