Prezident vyznamenal odvážného hasiče in memoriam

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

01.01.2023 |  Česká republika
Prezident vyznamenal odvážného hasiče in memoriam

1. 1. 2023 (PJ) - Prezident Miloš Zeman udělil medaili Za hrdinství in memoriam Janu Dvořákovi, který na konci listopadu zahynul při požáru roubenky v Arnultovicích na Českolipsku.

img-medaile-za-hrdinstvi-1.gifPrezident republiky Miloš Zeman udělil při příležitosti řádového dne 1. ledna 2023 Medaili za hrdinství in memoriam, za hrdinství při záchraně lidských životů a značných materiálních hodnot, Ing. Janu Dvořákovi, který jako dobrovolný hasič zahynul při požáru v Novém Boru – Arnultovicích při záchraně životů, zdraví a majetku druhých.

Jan Dvořák se svojí jednotkou zasahoval 30. listopadu 2022 u požáru roubenky v Arnultovicích u Nového Boru na Českolipsku. Při hašení se na něj zřítil strop. Ostatní hasiči ho vyprostili, snažili se ho resuscitovat, bohužel svým zraněním přes snahu hasičů i zdravotníků podlehl.

Žena pana Dvořáka očekává každým dnem narození dítěte. O to bolestnější je ztráta, kterou jeho blízcí utrpěli. Jednalo se o člověka, jehož vstřícnost, laskavost a ochota činit dobro pro druhé jej provázela celým životem až do chvíle zmíněného požáru, který se mu stal osudným. Nasadil svůj život pro to, aby chránil život druhých. Do podvědomí lidí, do srdcí rodiny, přátel i blízkých se zapsal jako přímý, férový a slušný člověk, hasič s velkým srdcem.

Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů šest dobrovolných a tři profesionální hasiči.

Zdroj: úvodní stránka HZSCR
Foto: ilustrační