Série požárů v přírodním prostředí pokračuje

GŔ HZS ĆR/Źhavé aktuality/ Z regionů

Série požárů v přírodním prostředí pokračuje
pozarohen-les2.jpg cr.gifhzs-cr.gif

Na mnoha místech České republiky museli hasiči vyjet během včerejšího dne, 2.dubna 2019,  k větším či menším požárům v přírodním prostředí. Za většinou z nich stojí lidská nedbalost při pálení biologického odpadu, lesního nebo travního porostu v kombinaci se silnějším větrem.
ViewImage-(12).jpg
Ten totiž velmi snadno rozfouká i ohniště, které jsme již považovali za vyhaslé. Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Jsou známé případy, např. vzplanutí lesa po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení.

hasic-aut.jpgK podobným požárům vyjíždějí hasiči od víkendu až 2x častěji. Jen během včerejšího dne vyjeli k 82 požárům z toho 43 bylo v přírodním prostředí.

Datum Celkový počet požárů Počet požárů v přírodním prostředí
30. března 2019 84 33
31. března 2019 83 33
1. dubna 2019 97 55
2. dubna 2019 82 43
*Dlouhodobý denní průměr je 49 požárů

nej.jpg
Největším požárem včerejšího dne, jehož příčinou bylo pálení klestí, byl požár lesa o rozměrech cca 450x200m v okrese Přerov v Olomouckém kraji (Potštát, Hranicko).

ViewImage-(9).jpg

Požár komplikoval silný vítr. Na likvidaci tohoto požáru se podílela téměř stovka hasičů, letecké hašení prováděl vrtulník a vyhlášen byl II. stupeň požárního poplachu.

vykricnik.jpg
Důrazně tedy připomínáme pravidla, jak bezpečně biologický odpad pálit:
Pravidla pro pálení biologického materiálu:
  • velikost hromady klestí je nutno volit tak, aby shořela v době, kdy je na místě přítomen dozor,
  • při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit,
  • místo pro pálení se izoluje pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu (zeminu),
  • místo spalování se zabezpečí dostatečným množstvím hasebních látek,
  • místo pálení lze opustit až po úplném uhašení ohně,
  • po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště je nutno místo pálení pravidelně kontrolovat,
  • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny,
  • spalovat klest lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů,
  • osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena.
vitr44.jpgVzhledem k tomu, že během dnešního dne, 3-dubna 2019,  má začít foukat silný vítr, doporučujeme vůbec dnes oheň v přírodním prostředí nerozdělávat.

Pokud lidé nedodrží bezpečnostní pravidla a způsobí požár, může jim být dle zákona č.133/1985 Sb., o vykricnik5.jpgpožární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, uložena pokuta až 25 000 korun.
Plošné vypalování trávy je v České republice zakázáno zcela a to hned třemi zákony.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: Lesní požár v katastru obce Potštát na Hranicku , Zdroj HZS Olomouckého kraje