Výjezd generálního ředitele HZS ČR do Středočeského kraje

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

24.03.2017
Výjezd generálního ředitele HZS ČR do Středočeského kraje

Ve dnech 21. – 22. března 2017 navštívil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba hasiče ve Středočeském kraji.
jjjj.jpg

Nejprve se generální ředitel HZS ČR setkal s vedením HZS Středočeského kraje. Zde jednal zejména o početních stavech příslušníků a doplnění hasičů do směn na stanicích. Generální ředitel k tomu uvedl, že v první řadě je potřeba naplnit stavy hasičů na nově vznikajících stanicích a hned poté bude řešeno i doplnění stavů na těch stávajících. Společným cílem je zajistit plnou obsazenost na všech stanicích a umožnit tak jejich bezproblémový chod.

Vedení HZS Středočeského kraje upozornilo také na složitou situaci na úseku stavební prevence. Během posledních let výrazně přibylo množství agendy, které je nutné zpracovat. Z důvodu omezeného počtu odborných pracovníků není však možné dostát všem daným termínům.

Generální ředitel potvrdil, že je nutné problematiku stavební prevence řešit komplexně, tzn. projít veškerou zpracovávanou agendu, zvážit příslušnost agendy HZS ČR a následně řešit i navýšení počtu tabulkových míst.

Školicí středisko a chemická laboratoř Kamenice
Při své cestě po Středočeském kraji generální ředitel HZS ČR jako první navštívil Školicí středisko a chemickou laboratoř v Kamenici, jedno z pěti specializovaných pracovišť v České republice. Ve středisku si prohlédl laboratoře a setkal se s pracovníky, kteří se zde právě účastnili školení. Zaměstnance zajímalo především to, jakým způsobem bude dále vedeno vzdělávání příslušníků HZS ČR.

Hasičská stanice Říčany
Druhou zastávkou generálního ředitele HZS ČR byla hasičská stanice v Říčanech. Tato stanice má v celém Středočeském kraji největší podíl zásahů u dopravních nehod, což je dáno blízkostí dálnice D1 a Pražského okruhu. Příslušníci směny B s generálním ředitelem HZS ČR diskutovali hlavně o početních stavech příslušníků a o automobilové technice sloužící na této stanici.

Hasičská stanice Kralupy nad Vltavou
Kralupská stanice je ve špatném technickém stavu a z důvodu vysokých nákladů na rekonstrukci by bylo ideálním řešením postavit novou hasičskou stanici. Pro město s rozsáhlým chemickým průmyslem je absence profesionální jednotky hasičů naprosto nemyslitelná. Generální ředitel HZS ČR se snažil nastínit možná řešení tohoto velkého problému.

Hasičská stanice Slaný
Naopak v nedalekém městě Slaném je chloubou stanice dětské výukové centrum, které bylo otevřeno v roce 2014 díky finančním prostředkům HZS Středočeského kraje i díky práci samotných hasičů, kteří nové centrum vlastními silami přestavěli. Výukové centrum slouží pro výchovu dětí i studentů, je místem vzdělávání pedagogů, seniorů, dobrovolných hasičů, městské policie i Českého červeného kříže.

Generální ředitel na navštívených stanicích hovořil také o nové ombudsmance HZS ČR a o problematikách, se kterými se na ni mohou hasiči obracet. Hasiči si stěžovali na velký nárůst administrativy, což je obecně problémem celého HZS ČR. Probírán byl i nedostatek stavebních investic na obnovu hasičských stanic.

Posledním setkáním generálního ředitele HZS ČR ve Středočeském kraji byla schůzka se zástupci Krajského sdružení Hasičů Čech, Moravy a Slezska. Generální ředitel shrnul vládní podporu pro dobrovolné hasiče, zejména vyzdvihl nárůst dotací na pořízení techniky a rekonstrukci zbrojnic.

Hovořilo se také o autoškole (oprávnění skupiny C) pro dobrovolného hasiče, kterou nově zajišťuje HZS ČR. Prozatím kurzy probíhají pouze v Hlučíně, ale vzhledem k velkému zájmu o autoškolu se vytipovávají další místa, kde by bylo možné kurzy realizovat.

Dalšími body jednání bylo nemocenské pojištění dobrovolných hasičů včetně navazujícího odškodného a očkování proti žloutence.

Dotazy ze strany dobrovolných hasičů se týkaly možného zvýhodnění zaměstnavatelů zaměstnávajících dobrovolné hasiče a financování spolkové činnosti. Tyto body se zatím nepodařilo projednat, ale je oboustrannou snahou, aby byly vládou co nejdříve schváleny.

mm.jpg

Posledním tématem bylo společné organizování sportovních soutěží, kde se v posledních letech profesionální a dobrovolní hasiči potkávají. Největší akcí bude 46. Mistrovství ČR v požárním sportu, které se bude konat 25. - 27. srpna 2017 v Praze.

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová