Aktualizace zásahů noční bouřky (info k 6. hodině)

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

30.06.2022 | Jihočeský kraj
Aktualizace zásahů noční bouřky (info k 6. hodině)

Po půlnoci se situace v Jihočeském kraji uklidnila. Bouřka se přesunula do jiných částí republiky, a tedy i výrazně klesly počty zásahů hasičů.

Od půlnoci do šesté hodiny ranní vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů k 25 událostem.

Ve 14 případech šlo od odklízení popadaných stromů, kdy příčinou pádu nemusel být jen vítr, ale také podmáčená zem. V obcích Brloh a Vesce, části obce Čeraz spadl strom na domy - nikdo nebyl zraněn. Na 7 místech jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů rodinných domů či například penzionů.

Třetí stupně povodňové aktivity či vylité potoky způsobovaly nejvíce práce v Českém Krulmově, kde se vylila řeka Polečnice, a dále na Prachaticku, kde vlna ze Zlatého potoka se prohnala rybníkem nad Vitějovicemi. Voda pak protekla právě Vitějovicemi a okolím a pokračovala přes Hracholusky do řeky Blanice. Ta pak způsobovala komplikace napířklad v Bavorově.
Vzhledem k situaci byly v obcích s rozšířenou působností Český Krumlov, Prachatice a Týn nad Vltavou svolány povodňové komise, v návaznosti na ně pak svolaly své povodňové komise obce Brloh (na Českokrumlovsku) a Netolice, Husinec, Lhenice a Ktiš na Prachaticku.
Všechny řeky v Jihočeském kraji v současné době již kulminovaly, situace se již uklidňuje.

Ostatní zásahy například:

• Tábor - Čekanice - odklízení bahna a kamení naplaveného na silnici,
  • České Budějovice, Nádražní ulice - zajištění uvolněných plechů na střeše,
  • Český Krumlov, Chvalšinská ulice - vodu valící se po silnici se podařilo částečně od některých domů odklonit.

Nejvíce zásahů evidujeme na Táborsku - 6 a pak na Českobudějovicku a Českokrumlovsku - po 5 událostech.

Předpokládáme, že odklízení následků bouřky a deště bude pokračovat minimálně po celý den.

POČTY ZÁSAHŮ ZA CELOU NOC: celkem výjezdů - 230 událostí, z toho stromy - 106, čerpání - 88.

(Za fotografie děkujeme jednotce SDH obce Planá nad Lužnicí)

Zdroj: HZS Jihočeského kraje

Další bouřka v Jihočeském kraji (info k 24. hodině)

Již několik večerů a nocí se přes Jihočeský kraj přeženou prudké bouřky doprovázené silným větrem a vytrvalými srážkami. Nejinak tomu je i dnes.

Jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů začaly vyjíždět k odklízení následků bouřek okolo půl páté odpolední. Do půlnoci jsme evidovali téměř 200 výjezdů.

Nejčastěji jsme odklízeli popadané stromy - 92 zásahů, dále čerpali vodu ze sklepů - 79 zásahů (nejen v rodinných domech, ale také například v servrovně herny v Plané nebo v kulturním domě v Týně nad Vltavou).

Mezi další zásahy patří například:

• Prachatice – ucpaná kanalizace - pročištění,
  • Milenovice – monitoring toku - vše v pořádku,
  • Lhenice, část Vadkov – voda přitéká do stodoly - prokopaná strouha,
  • Chroboly, část Záhoří – voda teče po silnici - odvedení toku,
  • Písek, Přemyslova ulice – voda teče do domu - stavění zábran,
  • Boršov nad Vltavou - voda stéká do domu,
  • Mičovice, část Ratiborova Lhota – voda z rybníku teče do domu,
  • Truskovice – ucpaná jímka - pročištění,
  • Ktiš – voda teče do domu - prokopána strouha,
  • Třeboň, Táboritská ulice – laguna před domem - sama odtekla,
  • České Budějovice, Česká ulice - visící okenice - sundána,
  • Boršov nad Vltavou – laguna - odtéká,
  • Třeboň, Dukelská ulice – voda teče ze střechy do bytu,
  • Žimutice, část Krakovčice – laguna,
  • Týn nad Vltavou, Jiráskova ulice – potok ohrožuje stavení - zabránění přítoku,
  • Bečice – úklid bahna,
  • Brloh - preventivní pytlování,
  • Koloděje nad Lužnicí - voda z rozvodněného potoka stoupá, hrozí zaplavení sklepů,
  • Vitějovice - voda se valí z rybníka - čerpání,
  • Vodňany, Družstevní - laguna ohrožuje domy,
  • Černá v Pošumaví, část Bližná - auto uvízlo v laguně, lidé auto opustili, jsou v pořádku,
  • Dříteň, radomilice - laguna zatéká do domu,
  • Protivín, Chelčického ulice - zatopená silnice, hrozí zaplavení sklepů,
  • Číčenice - zaplavená silnice vodou z rybníka,
  • Vodňany, Radomilická ulice - přeplněná požární nádrž, voda z ní zaplavuje budovu firmy,
  • Písek, ulice U Hřebčince - laguna, ve které uvízlo auto (bez zranění),
  • Soběslav, Jiráskova ulice - uvolněné tašky, zatékala voda do střechy - nakonec opraví svépomocí,
  • Písek, část obce Smrkovice, Teplárenská ulice - přetekla požární nádrž, voda zaplavuje silnici a teče do obytných domů,
  • Strunkovice nad Blanicí, část obce Velký Bor - zaplavená silnice vodou z přetékajících rybníků - bude řešit SÚS,
  • Písek, Pražská ulice - laguna na silnici.

Nejvíce zásahů mají hasiči na Českobudějovicku - 70, pak na Táborsku - 46 a Prachaticku - 20. Písecko, Českokrumlovsko a Strakonicko mají v tuto dobu stejný počet výjezdů, a to 16.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje