Celou noc ze soboty na neděli strávili Jihočeští hasiči u požáru lesa u Jílovic

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

24.07.2017
Celou noc ze soboty na neděli strávili Jihočeští hasiči  u požáru lesa u Jílovic
Před osmou hodinou večerní byl v sobotu 22. července na operační středisko hasičů ohlášen požár lesa u Jílovic.
K požáru byly v 19:37 hodin vyslány osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice Trhové Sviny a jednotek SDH obcí Jílovice a Borovany. Průzkum na místě ukázal, že se jedná o požár okraje lesa a části louky na ploše přibližně 100 x 50. Požářiště však bylo pro zásahovou techniku nepřístupné. Cisterny nemohly až k požáru vzhledem k podmáčenému terénu dojet. Velitel zásahu si proto vyžádal další posilové jednotky, a to hasiče SDH obcí Ledenice a Trhové Sviny.

ViewImage.jpg
Hasiči vytvořili hadicové vedení, vodu na požářiště dopravovalo několik čerpadel. V 20:55 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Až půl hodiny po půlnoci se zasahujícím jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu. Hasební práce trvaly celou noc, kdy se hasiči na požářišti v hašení střídali. Vzhledem k náročnosti zásahu, kdy si jednotky musí poradit s obtížným terénem, bylo pro ně zajištěno občerstvení a pravidelný odpočinek.
V neděli ráno byla do Jílovic povolána čtyřkolka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk. Čtyřkolka má výhodu právě v tom, že není pro ni problém jezdit i v nepřístupných lesních terénech. Hasičům tak pomohla s převozem hadic a dalšího materiálu potřebného na dohašování.
Úplnou likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v 9:44 hodin. Poté jednotky postupně odjížděly na své základny. Požárem nevznikla žádná škoda, příčina jeho vzniku je v šetření.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj