Další dva požáry na Českobudějovicku

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

02.12.2020 | Jihočeský kraj
Další dva požáry na Českobudějovicku

První prosincový den řešili hasiči na Českobudějovicku hned dva velké požáry. Jeden v dětském pokoji v panelovém domě v Českých Budějovicích a druhý v zemědělském družstvu v Bohunicích.

Osádky dvou cisteren a automobilového žebříku byly krátce po 10. hodině operačním střediskem vyslány k panelovému domu v Dlouhé ulici v Českých Budějovicích, kde byl nahlášen požár v dětském pokoji. Během jízdy k zásahu hasiči dále obdrželi upřesňující zprávu, a to, že na balkóně zasaženého bytu jsou dvě osoby. Průzkum na místě ukázal, že hoří v bytě v prvním patře domu. Na balkóně byly dvě dívky, které neměly žádné zjevné zranění. Hasiči k balkónu přistavili dva díly nastavovacího žebříku, po kterých dívky zachránili. Zároveň do bytu natáhli dva vysokotlaké proudy – jeden vnitřkem domu, druhý po záchraně dívek po nastavovacím žebříku. Do bytu hasiči vnikli násilně. Ohnisko požáru bylo v dětském pokoji. Hasičům se podařilo požár v 10:22 hodin dostat požár pod kontrolu. Další hasiče velitel zásahu vyslal na průzkum panelového domu. Hasiči měli za úkol dům odvětrat a případně evakuovat další obyvatele z horních pater. Na odvětrání jednotka nasadila dvě přetlakové ventilace. Rychle lokalizovaný požár se nerozšířil nejen do dalších místností zasaženého bytu, ale ani nikam jinam v domě. Evakuace a záchrana dalších lidí nebyla nutná. Úplnou likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v 10:54 hodin. Zasahující hasiči následně odstranili ohořelé vybavení pokoje a provedli kontrolu termokamerou. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 100 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

K dalšímu požáru vyjeli v navečerních hodinách do Bohunic se dvěma cisternami profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou. V areálu místního zemědělského družstva hořel teleskopický nakladač. Hořící nakladač stál na volném prostranství, požár neohrožoval nic ve svém okolí. Hasiči na likvidaci požáru nasadili jeden vysokotlaký proud a jeden C proud. Zásah vedli v dýchací technice. Zcela uhašen byl požáru v 18:43 hodin. V důsledku požáru z nakladače vyteklo přibližně 250 litrů hydraulického a motorového oleje. Hasiči zabránili pomocí hydrofobních hadů odtoku oleje do kanalizace, zároveň pak po nakladač instalovali dvě jímací nádoby. Požár způsobil škodu za 900 000,-, uchráněné hodnoty jsou nulové. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje