Další likvidace chovu hus

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

24.11.2021 | Údolí/ Jihočeský kraj
Další likvidace chovu hus

Po včerejšku, kdy jsme řesili mimořádnou událost u chovu hus u Byňovského rybníka, se stejná situace opakovala i v katastru obce Nové Hrady, část obce Údolí. 

(odkaz na článek o mimořádné události ze dne 22. listopadu)

U rybníka Velebil likvidovali profesionální hasiči HZS Jihočeského kraje společně s pracovníky Krajské veterinární správy další ohnisko ptačí chřípky. Ohnisko, potvrzené veterinární správou jako nákaza virem H5N1, čítalo 1 050 kusů hus.
Zásah probíhal stejně jako přecházející den. Již v ranních hodinách se k rybníku Velebil dostavila technika ze stanic České Budějovice, Trhové Sviny a následně Křemže (tři cisterny, velitelský kontejner, nákladní vůz Tatra 815-7 evakuační, tři dopravní automobily). I počet zasahujících hasičů byl obdobný, tzn. necelé čtyři desítky.
U hal, ve kterých byl chov hus, hasiči nejprve připravili dekontaminační stanoviště a týlové zabezpečení. Poté část hasičů a pracovníci KVS vybavení kompletními ochrannými prostředky včetně respirátorů začali odebírat husy z chovu a nakládat je do připravených velkoobjemových kontejnerů. 
Po 11. hodině byla práce s chovem ukončena. Všichni, kteří prošli nebezpečnou zónou, museli být dekontaminováni, a to všetně použitého materiálu. Dezinfekcí prošly také všechny haly, ve kterých byly husy původně umístěny.
Zásah jednotky ukončily okolo půl druhé odpolední.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje