Extrémně náročný zásah v lese u Brandlína

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

09.04.2020 | Brandlín/ Jihočeský kraj
Extrémně náročný zásah v lese u Brandlína

Letecké hašení bylo ve středu 8. dubna povoláno k pomoci při likvidaci požáru lesa, který hoří u Tučap, části obce Brandlín. Požár byl na tísňovou linku 112 ohlášen v 11:55 hodin. 

Operační důstojníci na místo vyslali profesionální hasiče ze stanic Soběslav a Tábor a vyhlásili poplach jednotkám SDH obcí Tučapy, Tábor, Chýnov, Deštná, Veselí nad Lužnicí, Planá nad Lužnicí, Kardašova Řečice, Opařany a Myslkovice. Celkem k požáru vyjely osádky 14 cisteren a dvou dopravních automobilů.
V 12:44 hodin velitel zásahu přes operační středisko zažádal o letecké hašení, a to vzhledem k šíření požár a velké náročnosti jeho lokalizace. Zasažená plocha činila podle prvních odhadů 800 x 800 metrů s tím, že požár se vlivem větru stále šíří všemi směry. Hořel jak nízký, tak vyšší porost. Byl tedy aktivován vrtulník Letecké služby Policie ČR. Mezitím velitel zásahu rozhodnul o vytvoření čerpacího stanoviště u Myslkovic, odkud byla dodávána voda na požářiště. Zároveň operační středisko poskytlo informace o čerpacím stanovišti, které bude moci využívat letecká služba. Vrtulník se k požáru dostavil minutu před 14. hodinou a okamžitě se začal připravovat na první vzlet.
Trvalo šest a půl hodiny, než se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu. Lokalizaci požáru velitel nahlásil v 18:33 hodin. Likvidace požáru byla krátce před 21. hodinou s tím, že většina jednotek zásah ukončila a vrátila se na základnu a na požářišti zůstala kvůli monitoringu místní dobrovolná jednotka.

Tento extrémně náročný zásah v číslech:

  • požárem zasaženo cca 6 hektarů,
  • 11 zasahujících jednotek,
  • více než 80 hasičů,
  • 15 cisteren, 5 dopravních automobilů,
  • na požářiště dovezeno cca 600 000 litrů vody, z toho vrtulníkem Policie ČR 30 000 litrů,
  • vrtulník Letecké služby Policie ČR s bambi-vakem provedl 30 shozů,
  • v době lokalizace požáru nasazeno 20 vodních proudů,
  • čerpací stanoviště v Myslkovicích vzdáleno 1,5 km, voda do cisteren čerpána 3 plovoucími čerpadly,
  • čas ohlášení požáru: 11:55 hodin, lokalizace (požár je plně pod kontrolou): 18:33 hodin, likvidace: 20:42 hodin, tzn. téměř 9 hodin velmi náročného zásahu,
  • vzniklá škoda: 100 000,-, hodnota uchráněného majetku: 2 000 000,-.

Požáry lesních porostů patří z hlediska podmínek lokalizace a likvidace požáru k nejsložitějším. Velmi často je plocha požárů rozsáhlá, těžko přístupná a hašení samotné je obtížné ať už kvůli komplikované dopravě vody nebo nedostatečné únosnosti terénu a dalšími terénními podmínkami, které komplikují dojezd těžké techniky na místo.
Chování ohně v lese je navíc mnohdy nevyzpytatelné, zásahy jsou časově velmi náročné a vyžadují povolání většího množství jednotek požární ochrany. Při lesních požárech je nutno počítat s mnoha komplikacemi, které likvidaci lesního požáru ztěžují, prodlužují i prodražují. Hasiči se nezřídka potýkají s tím, že dojde k uvíznutí požární techniky na nedostatečně únosném povrchu nebo polních a lesních cestách. Během zásahu může také dojít ke změně průjezdnosti terénu. Dlouhotrvající zásah vyvolává velké nároky na síly a prostředky, pohonné hmoty a vodu. Při silném větru se oheň rychle šíří a při náhlé změně směru nebo síly větru mohou být požárem ohroženi i sami hasiči a jejich technika.

Problematická je také doprava vody, která se většinou musí dopravovat na velké vzdálenosti čerpadly a hadicovým vedením, které se v terénu často poškodí a je nutné ho měnit.
Při hašení lesního požáru je nezbytné se zaměřit zejména na směry šíření požáru k ohroženým objektům. Dále je třeba zajistit likvidaci po větru vznikajících dalších ohnisek a zabezpečit ochranu zasahujících hasičů i techniky (nebezpečí obklopení požárem). Pokud to je možné a účelné, vytváří se v dostatečné vzdálenosti ochranný pás nebo proluka s využitím zemědělské a lesní techniky.


Zdroj: HZS Jihočeského kraje