Horké dny přinesly zvýšený počet požárů

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

02.07.2019 | Jihočeský kraj
Horké dny přinesly zvýšený počet požárů

45 - to je číslo, které vyjadřuje počet požárů, jež likvidovali za uplynulý týden (od 24. do 30. června) jihočeští hasiči. Z tohoto počtu pak jednotky v 17 případech hasily požáry trav, polí či dalších porostů.

V porovnání za stejný týden roku 2018 se jedná o několikanásobný nárůst. Ve statistikách HZS Jihočeského kraje je v loňském roce zaznamenáno celkově pouhých deset požárů, z nichž žádný se netýkal požárů porostů.

K nejzávažnějším požárům došlo v neděli 30. června. Hned v dopoledních hodinách vyjížděly jednotky profesionálních hasičů ze stanice Třeboň a dobrovolných hasičů obcí Lomnice nad Lužnicí a Lišov ke Smržovu, kde hořel nahrabovač na seno. Požár se dál rozšířil i na blízké pole, seno a louku. Zásah hasičů trval necelou hodinu. Vzniklou škodu na nahrabovači vyšetřovatel HZS stanovil na 1 310 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Další požár pole pak likvidovali hasiči u Okrouhlé Radouně. Zde hořelo také nejen pole, a to na ploše přibližně 150 x 30 metrů, ale také i kombajn. Operační středisko k požáru vyslalo profesionální hasiče ze stanice Jindřichův Hradec a dobrovolné hasiče obcí Lodhéřov, Nová Včelnice a Jarošov nad Nežárkou. V rámci mezikrajské výpomoci pak zažádalo o jednotku profesionálních hasičů ze stanice Kamenice nad Lipou. Příčina vzniku požáru a výše vzniklé škody jsou v tuto chvíli stále v šetření.

Velmi náročný zásah pak měli hasiči v Klenovicích. Hořela zde skládka na ploše přibližně 50 x 30 metrů. Hasiči pěti jednotek (profesionálních hasičů ze stanic Tábor a Soběslav a dobrovolných hasičů obcí Klenovice, Roudná a Planá nad Lužnicí) požár likvidovali více než tři hodiny. V tomto případě je však vzniklá škoda nulová.

Shodně s předcházejícím požárem pak dalších pět jednotek zasahovalo u obce Hosty, kde hořel na poli traktor. K zásahu vyjeli profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou, svolány byly jednotky SDH obcí Týn nad Vltavou, Chrášťany, Bechyně a Hosty. Hasiči dostali požár traktoru značky John Deere rychle po kontrolu. Díky jejich zásahu činí škoda "pouze" 50 000,-. Úplnou likvidaci požáru traktoru i blízkého pole pak velitel zásahu nahlásil v 22:18 hodin. Také zde bude příčina vzniku požáru předmětem dalšího šetření.

Zásahy hasičů jsou při teplotách přesahující 30 stupňů Celsia extrémně náročné. Hasiči mají na sobě zásahový oblek často včetně tlakové láhve na zádech. Jejich výstroj tak váží přibližně 20 kg.

Je tedy nutné dbát na střídání přímo zasahujících, na dodržování pitného režimu a odpočinek.
Zdroj: HZS Jihočeského kraje