Počty požárů trav v Jižních Čechách rostou

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

03.04.2017
Počty požárů trav v Jižních Čechách rostou

Výrazný nárůst počtu požárů evidují v posledních dnech jihočeští hasiči. Ve statistikách se navyšují především počty přírodních požárů, hasiči nejvíce vyjíždějí k požárům suchých trav. Jen za poslední tři dny evidujeme takovýchto požárů 14.
B.jpg

Pátek 31. března
Několik menších ohnisek po požáru trávy hasili od 14:50 hodin ve Lčovicích profesionální hasiči ze stanice Vimperk ve spolupráci s jednotkou SDH obce Čkyně. Požár je beze škody.
K ohlášenému požáru trávy byly v 15:10 hodin do obce Plavsko vyslány profesionální jednotka ze stanice Jindřichův Hradec a jednotky SDH obcí Stráž nad Nežárkou a Plavsko. Požár zasáhnul plochu přibližně 500 m2. Hasiči jej nenechali dále rozšířit. Celou plochu během půlhodiny prolili vodou. Požárem nevznikla žádná škoda.
Žádná škoda nevznikla při požáru trávy, která od 19:48 hodin hořela na ploše 10 x 10 metrů v Trhových Svinech. Požár uhasili místní profesionální hasiči.

ViewImage-aspxH.jpg
Sobota 1. dubna

Profesionální hasiči ze stanice České Budějovice a dobrovolní hasiči obcí Lišov a Zvíkov spolupracovali od 14:34 hodin u Zvíkova u požáru trávy. Větrem rozfoukané pálení se rozšířilo na plochu 50 x 50 metrů. Požár byl hasiči uhašen přibližně za hodinu. Vzniklá škoda je nulová.
K dalšímu požáru trávy a porostů vyjeli v15:27 hodni profesionální hasiči ze stanice České Budějovice a jednotky SDH obcí Srubec a Ledenice do obce Srubec. Uhašení požáru na ploše 50 x 50 metrů zabralo hasičům hodinu. Okolo páté hodiny odpolední pak byl zásah ukončen, na požářišti zůstala pro monitoring pouze místní dobrovolná jednotka. Požár nezpůsobil žádnou škodu.
Další požár trávy likvidovaly od 16:45 hodin u Hrdějovic profesionální jednotka z českobudějovické stanice a jednotky SDH obcí Hrdějovice a Hluboká nad Vltavou. Hasiči hasili požár na ploše přibližně 20 x 10 metrů necelou půlhodinu. Ani u tohoto požáru nevznikla žádná škoda.

ViewImage-aspx.jpg
Neděle 2. dubna

Osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice Týn nad Vltavou, dobrovolných hasičů obce Bechyně a jednotky HZSP SŽDC České Budějovice zasahovaly od 10:16 hodn v Bežerovicích, kde likvidovaly požár trávy podél železniční tratě. Požár se rozšířil na plochu 250 x 30 metrů. Přibližně za hodinu byl požár uhašen. Vzniklá škoda je nulová.
Jedním vysokotlakým proudem uhasili profesionální hasiči ze stanice České Budějovice požár trávy na ploše 3 x 3 metrů, ke kterému došlo po půl dvanácté u rodinného domu v obci Jivno. Zásah dalších vyslaných jednotek (SDH obcí Lišov a Jivno) nebyl potřeba. Při požáru nevznikla žádná škoda.
Požár pruhu trávy v délce přibližně 150 metrů hasili od 12:53 hodin u obce Dříteň, části obce Radomilice podél železniční tratě profesionální hasiči ze stanice Vodňany ve spolupráci s jednotkou HZSP SŽDC České Budějovice. Požár způsobil škodu za 500,-.
Táborští profesionální a dobrovolní hasiči spolupracovali od 13:16 hodin ve svém městě v ulici Brigádníků u požáru trávy. V době příjezdu hasičů hořela suchá tráva na ploše přibližně 2 500 m2. Hasiči na likvidaci požáru nasadili jeden vodní proud a tlumice a požár se jim podařilo za necelou půlhodinu uhasit. Vzniklá škoda je nulová.
Bez vzniklé škody byl uzavřen odpolední požár trávy u obce Drhovle Ves. Požár v délce přibližně 100 metrů uhasili písečtí profesionální a dobrovolní hasiči a dobrovolní hasiči obce Drhovle.
Další požár trávy uhasili po půl čtvrté odpolední v Netolické ulici v Českých Budějovicích českobudějovičtí profesionální hasiči. Ani při tomto požáru nevznikla žádná škoda.
V Chrobolech, části obce Ovesné likvidovali od 16:28 hodin požár trávy na ploše 30 x 20 metrů profesionální hasiči ze stanice Prachatice a jednotka SDH obce Chroboly.
Požár trávy řešili od 21:43 hodin také milevští profesionální hasiči a dobrovolní hasiči obce Chyšky, a to v obci Chyšky, části obce Radíkovy. Zde požár způsobil úder blesku. Hasiči uhasili šest ohnisek na ploše přibližně 10 m2. Ani při tomto požáru nevznikla žádná škoda.

Vendula Matějů

HZS Jhočeský kraj