Požár pily v Mirkovicích, škoda půjde do desítek miliónů

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Požár pily v Mirkovicích, škoda půjde do desítek miliónů
pozar5.png
Třetí stupeň požárního poplachu vyhlásilo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje u požáru pily v Mirkovicích na Kaplicku. Třetí stupeň je druhým nejvyšším, čtvrtý, resp. zvláštní, stupeň poplachu se pak vyhlašuje při událostech, kterými jsou například rozsáhlé povodně.

hasic-aut.jpgPožár byl na tísňovou linku nahlášen v pátek 26. dubna 2019 devět minut po půlnoci. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Kaplice a Český Krumlov, následně pak i cesterny a další výšková technika ze stanice České Budějovice. Poplach byl vyhlášen jednotkám SDH obcí Velešín, Svatý Jan na Malší, Kaplice - Hubenov, Hořice na Šumavě a Zubčice.

Průzkum na místě požáru ukázal, že požár zasáhnul jeden celý výrobní komplex pily. Hořel objekt postavený ohenY.jpgdo tvaru písmene "L", ve kterém byla výrobna a také administrativní budova. Hořela i v těsné blízkosti uskladněná štěpka, piliny a desky na paletách. Rozvoj požárů byl natolik rychlý a intenzivní, že v zasaženém objektu hořelo prakticky všechno, od budovy jako takové, až po stroje, zařízení a vnitřní vybavení. V hořícím objektu nikdo nebyl, nepotvrdila se ani přítomnost tlakových láhví.

Krátce před 6. hodinou ranní dostali zasahující hasiči požár pod kontrolu, velitel zásahu hlásil lokalizaci požáru cas-(2).pngv 5:47 hodin. V následujících hodinách bude probíhat dohašování, v průběhu kterého proběhlo střídání zasahujících hasičů.

Ve 12 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je zcela zlikvidován. Na požářišti zůstane pouze dobrovolná jednotka ze Zubčic kvůli monitoringu.

penize1.pngŠkodu způsobenou požárem v tuto chvíli odhadujeme na 30 miliónů korun. Ve stejných řádech se budou pohybovat uchráněné hodnoty, jelikož zasahujícím jednotkám se podařilo uchránit další budovy včetně již vysušeného nebo zpracovaného dřeva.

ViewImage-(2).jpg

inorma2.jpgČísla požáru v Mirkovicích:
  • zasahuje 9 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů,
  • na místě je 11 cisteren a 2 dopravní automobily,