Požár pneumatik ve firmě u Borovan

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

08.08.2023 | Borovany/ Jihočeský kraj
Požár pneumatik ve firmě u Borovan

3. srpna v 1:40 byl nahlášen požár skládky pneumatik ve firmě na jejich recyklaci u Borovan na Českobudějovicku.

Na místě hasiči zjistili, že skládka pneumatik pod širým nebem hoří na ploše cca 100 x 150 m a plameny dosahují 20 metrů. Zasahovalo 6 profesionálních a 11 dobrovolných jednotek s celkem 26 cisternami, na místě byla i chemická laboratoř. Byl vyhlášen 3. stupeň poplachu. Hasiči zřídili tři čerpací stanoviště na rybnících v okolí. Hasiči prováděli požární obranu, aby uchránili objekty firmy dosud nezasažené požárem a objekty sousední firmy.20230803_Borovany_p.skladka001dk.JPG

V 9:00 nahlásil velitel zásahu lokalizaci požáru, požár se dál nešířil a síly a prostředky na místě byly postačující k jeho zvládnutí, dále se pokračovalo na jeho likvidaci. Na místě v tu chvíli zasahovalo 14 jednotek s 16 cisternami.
Příslušníci z mobilní chemické laboratoře HZS ČR v Kamenici prováděli měření množství škodlivin v okolních obcích, naměřili nízké koncentrace, kromě doporučení nevětrat tak nebyla zaváděna další opatření. Převládající směr větru odnášel kouř směrem na Libín, odpoledne pak směrem na Kojákovice. Obyvatele domů, které byly asi 300 m od požáru, informovali hasiči o postupu v případě, že by kouř zasahoval do jejich oblasti. Hasiči komunikovali s majitelem tří koní, kteří měli výběh v kouřem zasažené pastvě, aby zajistili jejich přesun.
Od 16 hodin začal pracovat kolový nakladač na rozhrabání a prohašení hořícího materiálu. V 19:00 proběhlo další střídání a hasiči přes noc stále hasili, jen bez kolových nakladačů.

Ráno 4. srpna v 7:00 po dalším střídání na místě zůstalo 12 jednotek, 11 cisteren a přes 50 hasičů. Od 5. hodiny ráno začal pracovat jeden a v 7:00 se přidal druhý kolový nakladač. Množství kouře se podařilo zredukovat cca o 90 procent.
Na ploše bylo skladováno cca 1500 tun pneumatik, ve skladovací hale shořelo asi 200 tun výrobků.
Po 17. hodině začalo pásové rypadlo ze Záchranného útvaru HZS ČR rozebírat skladovací halu, ve které bylo třeba dohasit granulát.
Ve 22:00 byl snížen stupeň požárního poplachu na 2., přes noc hasiči monitorovali požářiště a hasili ohniska, která se objevovala ve zborcené hale granulátu a v kójích.

5. srpna na místě zasahovaly už jen jednotky profesionálních hasičů, těch bylo na místě 6 s 8 cisternami plus jednotka Záchranného útvaru HZS ČR, která k 9. hodině dokončila demoliční práce na hale. K 19. hodině došlo k ukončení hasebních prací a snížení na 1. stupeň požárního poplachu, přes noc hasiči prováděli dohled, hasili skrytá ohniska.

Ve 14:00 6. srpna byla nahlášena velitelem zásahu likvidace požáru.

Celkem se zásahu účastnilo na 280 hasičů, 26 cisteren a 40 ks další techniky
Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 60 milionů korun, příčinu vzniku šetříme. Hodnota uchráněného majetku byla odhadnuta na 100 milionů korun.

kpt. Mgr. Vratislav Malý

Zdroj: HZS Jihočeského kraje