Požár způsobil škodu téměř za dva milióny

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

07.06.2019 | České Budějovice/Jihočeský kraj
Požár způsobil škodu téměř za dva milióny
Ve čtvrtek (6. června) v průběhu likvidace následků silné bouřky a přívalových deštů vyjížděli českobudějovičtí profesionální hasiči i k jiným událostem, jako například k požáru do firmy sídlící v ulici U Sirkárny v Českých Budějovicích.

Požár byl na tísňovou linku nahlášen v 20:19 hodin. Na místo vyjely osádky dvou cisteren. Hasiči na místě průzkumem zjistili, že se jedná o požár v jedné z hal, kde se v silu vznítil prach z brusných strojů. Samozhašovací systém požár neuhasil. Jeden z pracovníků firmy hasičům dále upřesnil, že uvnitř sila hoří pravděpodobně fitry. A prach, který je uvnitř, by mohl po otevření sila způsobit výbuch a další rozšíření požáru.

Velitel zásahu si proto na místo vyžádal další posilovou jednotku, a to cisternu disponující systémem COBRA a plynový hasicí automobil. Než obě vozidla přijela, jednotka nasadila přetlakovou ventilaci a pokusila se přenosnými hasicími přístroji zmírnit požár dolním odpadním otvorem a horním vyfukovacím. To vedlo k lehkému snížení vnitřní teploty v dolní části sila. Po příjezdu posilové jednotky hasiči udělali systémem COBRA pět průrazů, čímž ochladili vnitřek sila. Pak bylo možné otevřít poklopy sila a začít vyndavat vyhořelé filtry. Ty pak jednotka dohasila jedním proudem vysokotlaké vody. Na závěr hasiči ochladili z horní části prostor turbíny.

Po závěrečném průzkumu termokamerou velitel zásahu předal uhašenou technologii pracovníkům firmy. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 1 800 000,-, příčina vzniku požáru je v šetření.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje