Požáry od komínů stále pokračují

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

03.04.2017
Požáry od komínů stále pokračují

Přestože už přišlo jaro a teploty už prakticky neklesají pod bod mrazu, stále v našich domovech topíme. A požáry "od komínů" zaměstnávaly jihočeské hasiče i o prvním dubnovém víkendu.
fh.jpg

Profesionální hasiči ze stanice Milevsko zasahovali v pátek 31. března 2017 v 8:40 hodin v Hodušíně, kde byl v bytovém domě ohlášen požár sazí v komíně. Po průzkumu na místě události si velitel zásahu vyžádal jako posilovou jednotku profesionální hasiče z táborské stanice, kteří do Hodušína přijeli s automobilovou plošinou. Hasiči vznícené saze strhli a komín vyčistili. Při požáru nevznikla žádná škoda.

Vznícení kouřovodu bylo příčinou vzniku požáru pergoly na zahradě v obci Jivno. k požáru došlo v noci na neděli 2. dubna, požár byl na tísňovou linku ohlášen devět minut před jednou hodinou ranní. Požár během půlhodiny uhasila českobudějovická profesionální jednotka společně s jednotkou SDH obce Lišov. Dřevěná pergola shořela prakticky úplně. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 55 000,-.
gjk.jpg

Čtyři jednotky – profesionální hasiči ze stanice Kaplice a jednotky SDH obcí Horní Stropnice, Benešov nad Černou a Malonty – zasahovaly v neděli večer 2. dubna 2017, ve 21,05 hodin u požáru střechy bytového domu v Benešově nad Černou, části obce Kamenice. Požár zasáhnul střešní konstrukci domu. Ještě než na místo přijeli první hasiči, evakuovali policisté obyvatele všech devíti domu. Celkem se jednalo o 15 osob. Nikdo z nich nebyl zraněn. Zasahující hasiči požár rychle dostali pod kontrolu. Zasaženo bylo několik dřevěných trámů okolo komína. Okolo 22. hodiny odeslal velitel zásahu část jednotek zpět na své základny. Přibližně o čtvrt hodiny později se obyvatelé mohli do svých bytů vrátit s tím, že jim byla doporučena revize komínového tělesa. Na místě zásahu zůstala nejdéle místní dobrovolná jednotka, která provizorně zakryla odkrytou střechu a požářiště monitorovala přibližně do třetí hodiny ranní.

zt.jpg
Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 30 000,-, hodnota uchráněného majetku činí 1 000 000,-. Příčinou vzniku požáru bylo zalétnutí žhavých částic z komínového tělesa do dřevěné konstrukce krovu.

Vendula Matějů

HZS Jhočeský kraj