Relativně klidná silvestrovská noc pro jihočeské jednotky hasičů

02.01.2018
Relativně klidná silvestrovská noc pro jihočeské jednotky hasičů
logo_jihocesky_kraj-barevne.jpg

Přestože by se mohlo očekávat, že během silvestrovské noci budou hasiči mít více práce než kdykoli jindy, byla letošní poslední noc roku 2017 pro jihočeské jednotky relativně klidná.

Od 18. hodiny silvestrovského navečera do 6. hodiny nového roku zasahovali hasiči u deseti událostí, z nichž 7 bylo požárů, dva technické zásahy a jedna dopravní nehoda.

Přímou souvislost se silvestrovskými oslavami však můžeme prokázat jen u některých zásahů. Jejich kompletní přehled:
Neděle 31. prosince 2017
18:04        Technický zásah – Frymburská profesionální jednotka nasvěcovala u Vyššího Brodu, části obce Studánky prostor pro přistání vrtulníku LZS.

21:54         Požár – Ve 21:54 hodin vyjeli profesionální hasiči ze stanice Prachatice a dobrovolní hasiči obcí Chroboly a Ktiš do Chrobol k ohlášenému požáru garáže. Průzkum na místě ukázal, že hoří samostatně stojící plechová garáž. Hasiči do ní násilně vnikli a provedli průzkum. Uvnitř nikdo nebyl, požár však zničil i uvnitř stojící přívěsný vozík za auto. Požár hasiči vysokotlakým proudem dostali již po několika minutách pod kontrolu, plně uhašen byl přibližně za půl hodiny. Škoda způsobená požárem činí 15 000,-. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS.

22:45        Požár – Bez vzniklé škody byl uzavřen požár kontejneru na plast, který hořel v Národní ulici v Prachaticích. Požár uhasili místní profesionální hasiči.

23:15        Požár – Hořící kontejner na tříděný odpad hasili v Linecké ulici v Českém Krumlově profesionální hasiči z českokrumlovské stanice. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 10 000,-.

Pondělí 1. ledna 2018
0:10          Požár – Profesionální hasiči ze stanice České Budějovice a dobrovolní hasiči obce Boršov nad Vltavou vyjeli v Boršově nad Vltavou do ulice K Pilotovi, kde byl ohlášen požár okrasných dřevin. Požár způsobila zábavní pyrotechnika, která do tújí, tvořících oplocení zahrady rodinného domu, vlétla. Hasiči požár rychle uhasili, nikam dál se nerozšířil. Výše vzniklé škody zatím není vyčíslena.

0:12          Požár – Technická závada na elektroinstalaci elektrických svíček byla příčinou vzniku požáru vánočního stromečku v bytě panelového domu v Bezdrevské ulici ve Zlivi. K požáru byla včetně výškové techniky vyslána profesionální jednotka ze stanice České Budějovice, operační důstojníci svolali také jednotky SDH obcí Hluboká nad Vltavou a Zliv. Po příjezdu hasiči předali zdravotníkům ZZS tři osoby, které se nadýchaly zplodin hoření. Zároveň zjistili, že majitelka bytu zvládla požár sama uhasit. Zkontrolovali, že se požár nerozšířil. Vyšetřovatel HZS stanovil výši škody na 100 000,-.

0:12           Technický zásah – V Písecké ulici ve Strakonicích zasahovali místní profesionální hasiči u nouzového otevření dveří bytu.

0:23          Požár – Profesionální jednotka ze stanice Vodňany a jednotka SDH obce Chelčice byly v Chelčicích povolány k požáru živého plotu. Hořící keře se podařilo majitelce uhasit ještě před příjezdem hasičů. Ti zkontrolovali, zda je požár řádně uhašen. Další ohniska nenalezli. Vzniklá škoda je nulová.

1:19           Dopravní nehoda – Jednu osobu ošetřovala ZZS po dopravní nehodě dodávky, která havarovala u Bělčic. Následky nehody likvidovali profesionální hasiči ze stanice Blatná. Zajistili dodávku ležící na boku protipožárním opatřením, únik provozních kapalin nebyl zjištěn. Nehodu na místě šetřila Policie ČR.

1:30           Požár – Požár plastového kontejneru na komunální odpad uhasili ve Veselí nad Lužnicí na sídlišti Pod Markem soběslavští profesionální hasiči. Po požáru byla vyčíslena škoda ve výši 5 000,-.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj