Technika Záchranného útvaru HZS ČR pomáhá jihočeským hasičů u požáru v Chlaponicích

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

24.01.2018
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje zažádal o výpomoc techniky Záchranného útvaru HZS ČR u požáru štěpky v obci Drhovle, části obce Chlaponice. Jihočeši zde vedou od včerejšího dne ,23.ledna 2018, zásah ve skladu dřevní štěpky.
wwww-(1).jpg
Zásah je pro hasiče komplikovaný tím, že štěpka je uskladněna na ploše přibližně jednoho hektaru s tím, že hromady dosahují výšky až pět metrů. Aby hasiči zamezili rozříšení požáru na celý hektar, je nutné hromady doutnající a hořící uskladněné štěpky rozhrabat a prolít vodou. V první fázi likvidace požáru zajistil majitel místní nakladač. Požár pak likvidovali společně písečtí profesionální a dobrovolní hasiči. Ukázalo se však, že požár je většího rozsahu a je třeba zásah těžší techniky.

ViewImage-aspx-(1).jpg
Žádost o vyslání techniky odeslalo operační střediska HZS Jihočeského kraje včera krátce po poledni na operační středisko Generálního ředitelství HZS ČR. Jihočeský sbor zažádal o techniku, kterou sám nedisponuje a která je nezbytná po zvládnutí požáru. Konkrétně se jednalo o tři nákladní vozy, nakladač a pásové rypadlo.

rrr-(1).jpg
Dnes ,24. ledna 2018,  v dopoledních hodinách tak ve Chlaponicích byla požadovaná technika připravena k zásahu. Velitel zásahu má k dispozici nákladní automobily Tatra 815, pásové rypadlo CAT 329E a nakladač JCB 437 z Záchranných rot HZS ČR ve Zbirohu, Hlučíně a Jihlavy.

Z jihočeských jednotek na místě zasahují s cisternami profesionální hasiči ze stanic Písek a Strakonice a jednotky SDH obcí Písek, Protivín, Mirovice, Stěkeň a Blatná. Těžká technika ZÚ ČR bude rozebírat a odvážet skladovanou štěpku. Cisternami hasiči budou dovážet dostatečné množství vody na prolití.
Předpoklad ukončení zásahu zatím není dán.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj