Třetí den zásahu u požáru v Jetěticích

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

18.07.2023 | Jetětice// Jihočeský kraj
Třetí den zásahu u požáru v Jetěticích

V noci na pondělí zůstaly na požářišti v Jetěticích všechny profesionální jednotky. Všechny dobrovolné, kromě těch, které obsluhují už jediné čerpací stanoviště, se včera v podvečer vrátily zpět na své základny.

Hasiči po celou noc dohašovali. Pomalu postupovali po požářišti a pečlivě vyhledávali termokamerami ohniska, která prolévali vodou. Opět byl velkou pomocí déšť jak v nočních tak ranních hodinách.

Dopoledne pak svůj zásah ukončily odřady Středočeského a Plzeňského kraje. Velitel zásahu odeslal na základnu techniku Záchranného útvaru HZS ČR. Na místo si však povolal dokumentační skupinu HZS Jihočeského kraje, která dronem s termokamerou monitorovala ještě některé oblasti a vyhledávala možná skrytá ohniska. Jihočeské profesionální jednotky budou v dohašování pokračovat ještě v průběhu dne. Jejich počet bude také ale postupně redukován.

Plánujeme snížení jejich počtu na druhý stupeň požárního poplachu, a to ještě teď v dopoledních hodinách. Na večer a noc pak plánujeme monitoring celého požáriště.

Vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na 10 miliónů korun, stejnou hodnotu mají i uchráněné hodnoty. Vyšetřování požáru je ale zatím na začátku, je možné, že se částky budou měnit. Přična vzniku požáru je stále v šetření.

(autor foto: hasiči Jílové u Prahy)

U požáru v Jetěticích snižujeme stupeň požárního poplachu na třetí

Optimistický výhled má likvidace požáru lesa v Jetěticích. Podle posledního průzkumu a monitoringu všech čtyř bojových úseků budeme snižovat stupeň požárního poplachu ze zvláštního (nejvyššího) na třetí.

K 18. hodině ukončily zásah některé dobrovolné jednotky. Na požářišti zůstávají všechny dosavadní profesionální jednotky HZS Jihočeskéo kraje, oba odřady, tedy HZS Plzeňského a Středočeského kraje, i technika Záchranného útvaru HZS ČR. Dále není již potřeba dalších shozů, všechny tři vrtulníky se již vrátily na své základny. Budeme také redukovat počet čerpacích stanovišť.

Likvidační práce budou pokračovat nepřetržitě po celou noc. Jednotky budou procházet své úseky a dohašovat ohniska, která "vytáhlo" ven slunce nebo která se ukrývala pod kořenovým systémem a byla nalezena termokamerami. Na místě také stále zůstává tankovací kontejner.

Rozhodnutí o dalším postupu hašení bude zítra v ranních hodinách. Podle vývoje situace v noci velitel zásahu rozhodne o případném dalším snížení počtu zasahujících jednotek.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje