Třetí mimořádná událost u chovu na Novohradsku

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

29.11.2021 | Údolí/Jihočeský kraj
Třetí mimořádná událost u chovu na Novohradsku

Již potřetí v tomto týdnu spolupracovali jihočeští profesionální hasiči s pracovníky Krajské veterinární správy Jihočeského kraje při mimořádné události na Novohradsku.

Poté, co se byly likvidovány chovy v pondělí a úterý u rybníků Byňovský a Velebil, byl HZS Jihočeského kraje požádán o další spolupráci. V sobotu (27. listopadu) proto vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic České Budějovice a Trhové Sviny opět do Nových Hradů, části obce Údolí, kde se u místního chovu objevilo další ohnisko ptačí chřipky.
Postup zásahu byl stejný jako v předcházejících případech. Hasiči společně s pracovníky KVS byli nejprve ustrojeni do kompletních ochranných obleků včetně respirátorů. Následně ve vytýčeném nebezpečném prostoru odebrali přibližně 600 ks kachen a naložili do připravených velkoobjemových kontejnerů. Okolo 13. hodiny byl chov zlikvidován.
Každý, kdo pobýval v nebezpečné zóně, musel následně projít osobní dekontaminací. Dekontaminovány byl také všechen materiál v ohnisku nákazy použitý. Projít dekontaminací musela i auta, na kterých byly kontejnery s usmrcenou drůbeží odváženy.
Na místo události se dostavila také profesionální jednotka ze stanice Křemže, ma které je dislokován desinfekční odřad. Ten byl nyní využit na desinfekci hal chovu.