V sobotu i neděli hasiče v Jihočeském kraji zaměstnal a stále zaměstnává silný vítr

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

10.03.2019 | Ilustrační foto
V sobotu  i  neděli  hasiče v Jihočeském  kraji zaměstnal a stále zaměstnává silný vítr

datum.png
Sobotní noc hasiče zaměstnaly popadané stromy

vitr44.jpgJak avizovala výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, zasáhnul Jižní Čechy v sobotu 9. března a v noci na neděli 10.března 2019 silný vítr.

technika-x.jpgProfesionální i dobrovolní hasiči zasahovali u více než pěti desítek tzv. vícečetných událostí. (Znamená to, že v rámci jednoho výjezdu hasiči odklidili i více stromů.)

tdch-pila.jpgPrvní spadlé stromy hasiči odklidili především na Českokrumlovsku již v dopoledních hodinách.
Největší nápor pak jednotky zažily po 20. hodině, kdy do jedné hodiny noční vyjely k více než 40 událostem.
V naprosté většině zásahů šlo o odklízení stromů spadlých na silnice. Výjimku tvoří dva zásahy, a to v Dobšicích a Dačicích, kde hasiči zajišťovali části uvolněných střech.

vitr44.jpgNelze říci, že by některý z okresů byl větrem zasažen více či méně.
Počty výjezdů na jednotlivých okresech byly obdobné:
Českobudějovicko - 7,
Českokrumlovsko - 8,
Jindřichohradecko - 10,
Písecko - 9,
 Prachaticko - 6,
Strakonicko - 5
Táborsko - 8.

Po jedné hodině ranní se situace uklidnila.

datum.png
Hasiči i v neděli pokračují v odklízení spadaných stromů

technika-x.jpgOd brzkých ranních hodin v neděli 10. března 2019 vyjíždějí profesionální i dobrovolné jednotky hasičů k dalším událostem, kdy likvidují následky silného větru.

Události na operační středisko hasičů nepřibývají v takovém tempu jako například předchozí noc, ale přibližně tdch-pila.jpgod půl třetí ranní museli hasiči zasahovat již u dalších dvaceti událostí. Ve všech případech se jednalo o popadané stromy na silnice a železnice, v jednom případě hasiči ve Smetanově ulici ve Vodňanech zajišťovali větrem uvolněný kryt pouličního osvětlení.

vitr44.jpg
Počty událostí od 2:30 do 10:30:
Českobudějovicko - 0,
Českokrumlovsko - 2,
Jindřichohradecko - 8,
Písecko - 3,
Prachaticko - 1,
Strakonicko 2,
Táborsko - 4.
Celkový počet zásahů u tzv. vícečetných událostí se za víkend dostal již na více než 70.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj