Ve čtvrtek 27. dubna vyjíždějí jihočeské jednotky převážně k nehodám

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

Ve čtvrtek 27. dubna vyjíždějí jihočeské jednotky převážně k nehodám
Hned devět nehod řešili na jihočeských silnicích od dnešní půlnoci profesionální hasiči HZS Jihočeského kraje
První nehoda se stala krátce po půlnoci. K nehodě ohlášené s nutností vyproštění zraněných osob vyjeli v 0:06 hodin do Zlaté Koruny, části obce Rájov profesionální hasiči ze stanice Český Krumlov. Průzkum namístě ukázal, že se jedná o nehodu osobního automobilu, ale že nehoda se obešla bez zranění. Hasiči provedli proto pouze u havarovaného auta protipožární opaření a kontrolu úniku provozních kapalin. Nehodu na místě šetřila Policie ČR.
Tragické následky měla dopravní nehoda, která se stala v ranních hodinách (5:25 hodin) v Českých Budějovicích, kde projíždějící vlak srazil v kolejišti osobu. Zranění způsobená nárazem byla neslučitelná se životem. Lékař ZZS u osoby konstatoval smrt. Následky nehody likvidovali profesionální hasiči z českobudějovické stanice ve spolupráci s jednotkou podnikových hasičů SŽDC České Budějovice. Železniční trať byla po dobu likvidace nehody a jejího šetření uzavřena.
u.jpg
K další nehodě vyjela v 6:23 hodin profesionální jednotka z českobudějovické stanice k obci Olešník. Zde havaroval osobní automobil značky Seat Ibiza, který vyjel ze silnice, sjel do příkopu a zde narazil do stromu. Řidička auta vyvázla bez zranění.
ViewImage-aspx.jpg
Zasahující jednotka zajistila Seat protipožárním opatřením, únik provozních kapalin nebyl zjištěn.
Strakonická profesionální jednotka zasahovala od 9:01 hodin v Čejeticích na silnici č. 1407, kde došlo ke střetu dvou osobních automobilů továrních značek Škoda Octavia a Škoda Felicia combi. Nehoda nebyla nijak vážná, hasiči odpojili u obou aut jejich autobaterie a zametli ze silnice střepy a úlomky plastů. Drobný únik provozních kapalin zlikvidovali sorbentem.
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly od 10:58 hodin v Prachaticích, části obce Podolí u dopravní nehody osobního automobilu s dodávkou. Zasahující profesionální hasiči z prachatické stanice z jednoho z aut museli hasiči vyprostit zaklíněnou osobu. Zdravotníci ZZS si do své péče převzali celkem dva zraněné. Zároveň s vyproštěním hasiči havarovaná auta zajistili proti požáru a úniku provozních kapalin. V 11:46 hodin pak jednotka zásah předala policistům k šetření a odjela zpět na základnu.
Prachatičtí profesionální a dobrovolní hasiči z obce Lenora zasahují od půl dvanácté v Lenoře, části obce Zátoň, kde se pod projíždějícím kamiónem utrhla krajnice a ten skončil na boku v příkopu. Nemáme informace o zraněných osobách. Průzkum ukázal, že z kamiónu vytéká olej. Hasiči únik zastavili. Dalším jejich úkolem bylo přečerpání přibližně 400 litrů nafty. Velitel zásahu si proto vyžádal další posilovou jednotku z prachatické stanice. Zásah v tuto chvíli stále trvá.
Nikdo nebyl zraněn při dopravní nehodě, kdy v před polednem v Kaplické ulici v Českém Krumlově narazil do osobního auta odstaveného mimo vozovku traktor. Zasahující českokrumlovští profesionální hasiči zlikvidovali ze silnice přibližně jeden litr vyteklého oleje.
K dopravní nehodě dodávky, která u Vodňan, části obce Hvožďany vyjela ze silnice a narazila do stromu, vyjela v 13:28 hodin vodňanská profesionální jednotka. Nehoda byla původně na tísňovou linku ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob. Řidič byl v době příjezdu hasičů však již venku, převzala si ho ZZS. Jednotka zajistila dodávku protipožárním opatřením. Nehodu šetří Policie ČR.
Následky střetu tří osobních aut odstraňují od půl druhé v Sokolské ulici v Hluboké nad Vltavou profesionální hasiči ze stanice Suché Vrbné. ZZS si do své péče převzala jednu zraněnou osobu. Jednotka hasičů zajišťuje vozy protipožárním opatřením a po dokončení šetření policistů provede úklid vozovky.

Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj