"Větrné" zásahy jihočeských hasičů

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

31.01.2022 |  Jihočeský kraj

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, která avizovala silný vítr, platí pro Jihočeský kraj od sobotního odpoledne až po celou neděli. Jihočeští profesionální a dobrovolní hasiči začali odklízet větem popadané stromy až nad ránem v neděli 30. ledna.

Situace na jihu Čech není zatím vůbec dramatická. Všech událostí, které jsou spojeny s odklízením následků silného větru, bylo do osmé hodiny ranní 15. Hasiči téměř ve všech případech odklízeli ze silnic popadané stromy, pouze v Dačicích museli zajišťovat plechovou garáž, kterou vítr utrhnul ze základů a odnesl na silnici.
V Hluboké nad Vltavou a Řípci do spadlých stromů narazilo osobní auto. Obě nehody jsou bez zranění.

Aktualizace k 10:30 hodinám:
Od ranních hodin jsme vyjeli k téměř 50 tzv. mnohačetným výjezdům (během jednoho výjezdu jednotka odklidí i více stromů). Nejvíce zásahů mají hasiči na Jindřichohradecku - 14, dále pak na Českobudějovicku a Prachaticku, a to po deseti.
Naprostá většina událostí jsou popadané stromy, v Hrdějovicích vítr povalil ohrazení staveniště, v Horní Pěně jsme pomáhali s utrženým telefonním vedením, v Táboře a Soběslavi hasiči zajišťovali uvolněné části střech.

Aktualizace k 12:45 hodinám:
Počet výjezů, u kterých v průběhu dnešního dne zasahovaly jednotky jihočeských profesionálních a dobrovolných hasičů, již překonal osmou desítku. Jednoznačně nejvíce práce mají hasiči na Jindřichohradecku, kde evidujeme již 30 výjezdů. Ve statistice "větrných" zásahů je v tuto chvíli na druhém místě Českobudějovicko, kde počítáme již 20 vícečetných událostí.
Opět se jedná především o odklízení stromů popadaných především na komunikace. V Českých Budějovicích u parku Stromovka hasiči zajišťovali uvolněnou reklamu.

Celkový souhrn:
V průběhu neděle vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů v Jihočeském kraji v souvislosti s větrem ke 140 mnohačetným událostem. Nejvíce zásahů bylo na Jindřichohradecku - 49, dále na Českobudějovicku - 39 a Táborsku - 22.
Většinu všech hasičských výjezdů tvořilo odklízení popadaných stromů. V několika případech hasiči zajišťovali uvolněné střešní krytiny (např. Českých Budějovicích, Libníči, Týně nad Vltavou, Košicích nebo v Kardašově Řečici), na kostelní věži v Táboře jednotka sundavala uvolněné okenní tabule a v Trhových Svinech, části obce Rejta pak hasiči upevňovali větrem uvolněnou plechovou garáž.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje