Více než 200 "větrných" událostí na jihu Čech

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

10.02.2020 | Jihočeský kraj
Více než 200

Každou minutou naskakují do statistik HZS Jihočeského kraje další a další události, které přináší orkán Sabine.

Jestli okolo 5. hodiny ranní jsme evidovali přibližně 20 vícečetných událostí, tak situace se během tří hodin hodně zdramatizovala. Silný vítr navýšil počet událostí, u kterých zasahovali a stále zasahují profesionální i dobrovolní hasiči Jihočeského kraje, na cca 220. Opět mluvíme o tzv. vícečetných událostech, kdy hasiči během jednoho výjezdu likvidují i několik stromů.

Naprostá většina událostí jsou popadané stromy. Hasiči pracují na odklizení stromů především ze silnic a železnic, aby byla zajištěna průjezdnost. Dále spolupracují s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovují elektrické vedení. Část zásahů je také zajišťování a upevňování či odstraňování billboardů, cedulí nebo poutačů.

Přibližně v půl druhé v noci (10. února) přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje první oznámení na tísňovou linku o spadlém stromu.

A od té doby hasiči už začali postupně vyjízdět k zásahům, které do Jihočeského kraje přinesl orkán Sabine. K 5. hodině ranní evidujeme 20 výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů k popadaným stromům. Jedná se o tzv. vícečetné události, kdy jednotka během jednoho zásahu odklidí i více stromů. Nejvíce zásahů mají hasiči na Strakonicku - 10, Prachaticku - 9 a Písecku - 6. Evidujeme zatím pouze události, kdy stromy padají na silnice či železnice.
K těmto zásahům krátce před 5. hodinou ranní přibyla nehoda u obce Libínské Sedlo, kdy strom spadnul na osobní auto. Zde je jedna zraněná osoba.

Situace k 8:20 hodinám:

Českobudějovicko: celkem 64 událostí, z toho dvakrát hasiči zajišťovali uvolněné plechy na střeše domu na Žižkově třídě v Českých Budějovicích, na tělocvičně v Bachmačské ulici v Českých Budějovicích, dále na Husově třídě v Českých Budějovicích. Uvolněné plechy máme hlášené také na střechách domů v Dobrovodské ulici, na Pražském sídlišti nebo Za Poliklinikou v Českých Budějovicích. Stromy popadaly například také dovnitř stadionu na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích nebo na střechu mateřské školy v ulici J. Opletala v Českých Budějovicích.

Českokrumlovsko: celkem 22 událostí (všechno stromy).

Jindřichohradecko: celkem 4 události (všechno stromy).

Písecko: 16 událostí (všechno stromy).

Prachaticko: celkem 43 událostí, z toho dopravní nehoda (náraz do stromu) na Libínském Sedle s lehkým zraněním, ve Vimperku, části obce Lipka náraz vlaku do spadlého stromu (bez zranění), zajištění uvolněné střechy v Prachaticích a odstranění a upevnění zastřešení bazénu, které vítr v Bohumilicích odnesl až na silnici. Uvolněná střecha je hlášena také na Sídlišti v Prachaticích a v Lenoře.

Strakonicko: celkem 45 událostí, z toho zajištění uvolněných plechů nebo částí střech v Drachkově a ve Strakonicích v ulicích Mírová, Zahradní a Budovatelská.

Táborsko: 22 událostí (všechno stromy).

Počet událostí se ale každou chvíli mění a rychle narůstá. Na operačním středisku je řada událostí ještě v tzv. "zásobníku". Jedná se o události, které nejsou v tuto chvíli úplně aktutní, nehrozí u nich bezprostřední nebezpečí a operační důstojníci je proto odkládají na pozdější dobu.

Další aktualizace bude následovat.
Zdroj: HZS Jihočeského kraje
Foto: ilustrační